۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۶ خرداد
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1400/02/12 برنامه ریزی برای رفع مشکلات اصناف استان، در قالب مدیریت بومی
برنامه ریزی برای رفع مشکلات اصناف استان، در قالب مدیریت بومی
استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: باید در قالب مدیریت بومی و محلی برای رفع مشکلات اصناف استان برنامه ریزی کنیم.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ ملانوری با تأکید بر این مطلب در جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا که با موضوع بررسی مسایل و مشکلات اصناف در جریان شیوع بیماری کرونا و با حضور نمایندگان اصناف و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط برگزار شد، ضمن تشکر از بازاریان همیشه همراه استان خاطرنشان کرد: اصناف و بازاریان در جریان شیوع بیماری کرونا بیشترین آسیب را دیده اند و بیشترین همکاری را هم با ستاد کرونا داشته اند.
وی ادامه داد: همراهی گروه های مختلف جامعه سبب شد، پیک سوم را با 18-19 فوتی و 300-400 نفر ابتلای روزانه مدیریت کنیم .
به گفته وی؛ طبق گزارش وزارت بهداشت، هرجا سهل انگاری اتفاق افتاد و شرایط را جدی نگرفتیم، یک پیک و شیوع ناگهانی رقم خورده است.
استاندار تأکید کرد: واقعیت این است که از اعمال این محدودیت های ناشی از کرونا، بسیار نگران، متأثر و متأسف هستیم.
ملانوری با تأیید این مطلب که میزان اثرگذاری برخی حوزه های فعالیتی در شیوع بیماری متفاوت است، گفت: مجموعه بازار، دورهمی ها، باشگاه های ورزشی، معاون، جایگاه های سوخت و ...هر کدام به نوعی در گسترش بیماری مؤثر می باشند.
وی متذکر شد: خیلی از واحدهای صنفی که درآمدشان بسته به فعالیت روزانه است، در شرایط شیوع بیماری متضرر شده اند.
به گفته وی؛ جلسه امروز که با حضور رئیس اتاق اصناف، رؤسای تعدادی از اتحادیه های صنفی و جمعی از مدیران حوزه های مختلف همراه است،صرفاً با هدف مساعدت در رفع مشکلات واحدهای صنفی برگزار شده است.
استاندار با تأکید بر این مطلب که هر اقدامی که انجام می گیرد، برای حفظ سلامت مردم است، گفت: در این جلسه بنا داریم با هدف ارتقاء سطح سلامت مردم و با استفاده از خرد جمعی و تضارب آرا برای رفع بخشی از مشکلات برنامه ریزی کنیم.
ملانوری تأکید کرد: این جلسه، فقط برای شنیدن حرف ها نیست و بنا نداریم همه چیز را به تصمیمات ستاد ملی گره بزنیم، بلکه همان طور که بارها گفته شده، ما باید در قالب مدیریت بومی تصمیماتی بگیریم که بتوانیم مشکلات را در داخل استان حل کنیم.
وی ادامه داد: دیروز و در ستاد ملی کرونا تصمیماتی در خصوص چک و مالیات اصناف اتخاذ شد اما ما به دنبال این هستیم که ببینیم، مجموعه های اداری ما در داخل استان، چه می توانند بکنند که هم بیماری را کنترل کنیم، و هم این که فعالیت بازار، مناسب تر و بهتر شود.
استاندار تصریح نمود: شاید محدودیت هایی که اعمال می شود، همه آن چیزی نباشد که می تواند بیماری را مدیریت کند اما ما زمانی که می بینیم تجمعات آرامستان ها در شیوع بیماری مؤثر است، علیرغم این که تمایل به برگزاری مراسم به صورت باشکوه داریم، اما ناچار به اعمال محدودیت هستیم.
ملانوری افزود: این خاص بازار و آرامستان ها و اقشار خاص نیست، همین الان ما به عنوان مجریان انتخابات در وزارت کشور، برای برگزاری انتخابات با چالش و سختی در تصمیم گیری مواجهیم.
وی اظهار داشت: از طرفی با تأکید بر دموکراسی و مشارکت مردم در تصمیم گیری ها، برگزاری انتخابات را ضروری می دانیم، از طرفی حفظ سلامت مردم برای ما اهمیت دارد و برای عوامل اجرایی پای صندوق های رأی و مردمی که به شعب مراجعه می کنند، نگران هستیم، لذا تصمیم گیری در این زمینه بسیار سخت است.
ملانوری با اشاره به صحبت های نمایندگان اصناف در جلسه، گفت: با توجه به شرایطی که بر بازار استان حاکم است و تفاوت هایی که با شهرهای بزرگ دارد، لذا باید تصمیماتی خاص استان بگیریم.
وی ادامه داد: موارد مدنظر، جمع بندی شده ظرف چند روز آینده و طی گزارشی جامع از وضعیت استان، به ستاد ملی پیشنهاد می شود تا بتوانیم برخی تصمیمات را به صورت داخل استانی بگیریم .
شایان ذکر است: بر اساس موارد مطرح شده در این جلسه، مقرر شد به واحدهای صنفی که تابع محدودیت ها بوده اند(گروه های شغلی 2، 3 و 4)؛
-تعداد 350 فقره تسهیلات قرض الحسنه 2 میلیون تومانی به واحدهای صنفی متقاضی اعطا شود.
- 175 واحد صنفی زن سرپرست خانوار از کمک بلاعوض یک میلیون تومانی استانداری برخوردار شوند.
-اقساط معوق سررسید شده کلیه تسهیلات -به درخواست وام گیرنده- تا 12 قسط به پایان دوره اقساط موکول شود.
-بنا به تصمیم ستاد ملی، چک های سررسید شده 10 روز مهلت بگیرد و شبکه بانکی استان طی مذاکره با صاحبان چک ها، پرداخت آنها را به تعویق بیندازد.
-کسانی که تا پایان اسفند ماه 99 بدهکاری بیمه دارند، با مراجعه به تأمین اجتماعی و ارائه درخواست، اصل بدهی بیمه آنها تا 12 ماه تقسط شده و جرایم مرتبط نیز بخشیده می شود.
-اداره کل امور مالیاتی، تمامی اظهارنامه های واحدهای صنفی را به همان شکلی که ارائه می شود، می پذیرد.
-تمام دستگاه های خدماتی شامل آب، برق، گاز و تلفن تا 2 هفته بعد از پایان اعلام محدودیت ها به هیچ وجه اشتراکی را از واحدهای صنفی قطع نمی کنند.
-با عنایت به ابلاغ منابع ویژه به صندوق کارآفرینی امید، پیگیری شود به واحدهای صنفی آسیب دیده تسهیلات پرداخت شود.
-برای جلب و جذب حمایت نهادهای حمایتی و برخی سازمان ها پیگیری های لازم صورت گیرد.
تعداد بازدید: 166
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal