۱۴۰۱ سه شنبه ۲۷ ارديبهشت
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1401/02/22 رسیدگی به مسایل جامعه نخبگانی استان، در اولویت برنامه های دستگاه های اجرایی
رسیدگی به مسایل جامعه نخبگانی استان، در اولویت برنامه های دستگاه های اجرایی
استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: رسیدگی به مسایل جامعه نخبگانی استان، در اولویت برنامه های دستگاه های اجرایی قرار گیرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ دکتر قناعت با بیان این مطلب در دیدار با نخبگان دانشگاهی و دانش آموزی استان، نخبگی را موهبت و نعمتی الهی خواند و خاطر نشان کرد: نخبه کسی است که بتواند با بهره مندی از استعداد و توانایی ذهنی، شعار ما می توانیم را محقق نماید.
وی با اشاره به اینکه بر اساس آمار کشور ما از لحاظ استعداد ذهنی از متوسط جهانی بالاتر است، تصریح نمود: به نوعی کشور ما بالقوه، نخبه است اما به دلیل عدم توجه و با وجود موانع روانی در جامعه، هنوز نتوانسته ایم از این ظرفیت و توانمندی های کشور درست استفاده نماییم.
استاندار با ذکر این نکته که خراسان جنوبی توانسته از حیث داشتن سرآمدان و پدران علم در کشور جایگاه خاصی را پیدا نماید، گفت: یکی از بزرگان وزارت کشور طرح بارور سازی ابرها را که از دانش فنی بالایی برخوردار است، متعلق به خراسان جنوبی می دانست که برای من جالب بود.
قناعت با اشاره به کلام مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) که استعدادهای برتر علمی و نخبگان را نور چشمان ملت توصیف کرده اند، اظهار داشت: ما باید برای پاسداشت و نگهداشت این قشر عزیز نهایت اهتمام و تلاش خود را بکنیم و مسئولین باید با حمایت از نخبگان، مسیر فعالیت آنها را هموار نمایند.
قناعت ادامه داد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، بزرگترین خیانت به جامعه نخبگی، بی توجهی است که می تواند باعث ایجاد بی انگیزگی و سرخوردگی در نخبگان شده و نشاط آنان برای کار و نوآوری را از بین ببرد .
وی فرار مغزها را نوعی خیانت به کشور عنوان کرد و گفت: هر کس به جامعه نخبگان کشور و استان توجه نکند، ستون پنجم دشمن است.
به گفته وی؛ کسانی که به کشور های غربی و بویژه آمریکا مهاجرت کرده اند، از این اقدام خود پشیمان هستند زیرا زندگی درغرب برای شهروندان عادی سخت است و فقط آنهایی که از ثروت نجومی برخوردارند، ممکن است راضی به نظر برسند.
استاندار متذکر شد: با توجه به اینکه امسال باعنوان سال تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین نامگذاری شده و با عنایت به آمادگی دولت در این خصوص، باید سهم شرکت های دانش بنیان در تولید داخل افزایش یابد لذا نخبگان باید با انگیزه بالاتر در میدان حضور پیداکنند و مسئولین نیز در این زمینه تسهیل کننده باشند.
قناعت با اشاره به این که چشم مردم به مسئولین و بویژه نخبگان است تا با بهره گیری از ظرفیت های علمی خود توسعه را به همراه آورند، افزود: خراسان جنوبی مورد کم توجهی واقع شده اما با نگاه ویژه دولت به مناطق محروم و تلاش نخبگان، امید است در استان اقدامات بزرگی صورت پذیرد.
وی در ادامه اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها را کاری بزرگ خواند و تأکید کرد: نخبگان می توانند در راستای اجرای بهتر آن همکاری نمایند
استاندار، خروج مواد اولیه و ذخایر معدنی از استان به صورت خام را نامطلوب عنوان کرد و بر نقش جامعه نخبگان در مهار این شرایط تأکید نمود.
قناعت با اشاره به برخی موارد مطرح شده در جلسه، گفت: طرح ها و پیشنهادات نخبگان در خصوص راه اندازی صندوق توسعه ، ارائه طرح های آمایش استان ، حمایت از دستگاه برداشت زعفران، برداشت آنغوزه ، مشکلات خشکسالی ،قابلیت کشت گندم و نهاده های دامی در استان ، موفقیت در تولید کیت تشخیص کرونا و... قابل تقدیر است.
وی به سه دلیل عمده محقق نشدن طرح ها ی نخبگان در استان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: کمبود منابع ،ضعف زیر ساخت ها و عدم همراهی دستگاه های اجرایی برای اخذ مجوز، دلایل عمده محقق نشدن طرح هاست که باید در راستای مرتفع نمودن آنها تلاش نماییم.
استاندار، برگزاری جلسات مشترک بین صنعت و دانشگاه را پیشنهادی بسیار عالی خواند و تصریح نمود: این جلسات با محوریت معاونت سیاسی ،امنیتی و اجتماعی استانداری و با حضور بنیاد ملی نخبگان، اداره کل صنعت،معدن و تجارت ، شرکت های دانش بنیان و... برگزار شود.
وی با تأکید بر این که مشکلات نخبگان طی جلساتی تخصصی پیگیری می شود، گفت: استفاده از ظرفیت نخبگان در مدیریت ها خوب است اما عالی تر آن است که ما از تفکر و ایده افراد نخبه در توسعه استان بهره ببریم .
تعداد بازدید: 52
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal