۱۴۰۰ سه شنبه ۹ آذر
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1400/09/03 مرز، پنجره ای برای ایجاد نشاط در سایر محورهای توسعه ای
مرز، پنجره ای برای ایجاد نشاط در سایر محورهای توسعه ای
استاندار خراسان جنوبی گفت: مرز، پنجره دریچه ای بسیار بزرگ برای ایجاد نشاط و روشنایی در سایر محورهای توسعه ای است.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ ملانوری با بیان این مطلب در ششمین شورای ساماندهی مبادلات مرزی که به صورت همزمان با کارگروه توسعه صادرات استان برگزار شد، خاطرنشان کرد: فرصت مرز باید به عنوان یکی از بزرگترین پیشران های توسعه ای مغتنم شمرده شود.
وی با بیان این که خراسان جنوبی، بزرگترین مرز کشور با افغانستان را دارد، ادامه داد: این مرز در طول تاریخ حیات خود، همواره درگیر رخدادهایی بوده که بر مبادلات مرزی و فعالیت های اقتصادی منطقه تأثیری سوء داشته است.
معاون استاندار با اشاره به همجواری چهار شهرستان استان با مرز افغانستان، تصریح نمود: جمعیت ساکن در مرز باید حفظ شوند چون استقرار مرزنشینان امنیت آور است.
ملانوری اظهار داشت: این امنیت نه تنها برای استان بلکه برای کل کشور انتفاع به همراه دارد لذا باید به مرز نگاه ملی شود.
وی نگاه ویژه دولت به مرز را خواستار شد و ادامه داد: اعتبارات اندک استانی نمی تواند پاسخگوی نیازها و تأمین زیرساخت های مرز باشد.
استاندار به اقداماتی اشاره کرد که طی یک سال گذشته در زمینه تأمین زیرساخت های مورد نیاز در مرزها و محورهای مرزی استان صورت گرفته و اظهار داشت: با این وجود در تأمین زیرساخت ها با مشکلات اساسی مواجهیم و تا رسیدن به وضع استاندارد فاصله داریم.
ملانوری خاطرنشان کرد: با وجود همه کاستی ها، به جهت هم افزایی دستگاه ها، در بحث مبادلات مرزی در ماهیرود رشد قابل توجهی داشته ایم
وی ادامه داد: با نگاه ویژه مدیران استان، تعصبی که نسبت به فعالیت در مرزها وجود دارد و نیز تقویت روحیه مطالبه گری در مرزنشینان، علیرغم حوادثی که در افغانستان رخ داد، ماهیرود حتی برای یک ساعت تعطیل نشد و خرده فروشی در مرز یزدان، آغاز شد.
به گفته وی؛ با اقداماتی که صورت گرفته شرایط فعالیت در بازارچه های مرزی دوکوهانه و گلورده نیز فراهم می باشد.
استاندار با تأکید بر این که بعضی از فرصت ها گذراست و تکرار نمی شود، گفت: باید از هر موقعیتی برای رونق فعالیت در بازارچه های مرزی استفاده شود.
ملانوری تأکید کرد: در برنامه ریزی هایی که برای مرزها صورت می گیرد باید محلی ها و ساکنین در مرز به طور خاص و ویژه دیده شوند و عایدات حاصل از برنامه ها باید نصیب مرزنشینان شود.
شایان ذکر است؛ این جلسه با محوریت بررسی مصوبات قبل شورای ساماندهی مبادلات مرزی ، ارائه گزارش آخرین وضعیت صادرات و واردات استان و بررسی طرح صادرات سوخت در بازارچه دوکوهانه برگزار شد.
تعداد بازدید: 58
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal