۱۴۰۱ جمعه ۲۱ مرداد
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1400/04/27 همراهی و مداخله مردم، شرط اصلی در مهار بیماری
همراهی و مداخله مردم، شرط اصلی در مهار بیماری
استاندار خراسان جنوبی گفت: در باب مدیریت بیماری کرونا، آن چه اهمیت دارد، همراهی و مداخله مردم است.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ ملانوری با بیان این مطلب در برنامه زنده تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری خاطرنشان کرد: ما اگر رعایت نکنیم، آمار بیماران و افراد بستری به سرعت افزایش می یابد و حتی تعداد فوتی ها هم بیشتر خواهد شد.
وی با تأکید بر این که وضعیت فعلی استان با سیستان و بلوچستان قابل مقایسه نیست، گفت: چنانچه ضوابط بهداشتی را رعایت نکنیم، شرایط مشابهی را تجربه خواهیم کرد.
استاندار با اشاره به این که 17 ماه است بیماری در دنیا شایع شده، تصریح نمود: در پیک سوم بیماری در آبان ماه، شرایط بسیار بدی بر استان حاکم شد و به جهت مهار روند صعودی آمار ابتلا، ناچار به اعمال محدودیت های جدی شدیم.
ملانوری ادامه داد: تجربه ما طی این 17 ماه نشان داده بهترین روش برای مدیریت بیماری، رعایت فاصله اجتماعی، زدن ماسک و پرهیز از حضور در تجمعات است.
وی با تأکید بر این که هر موقع سهل انگاری کردیم، با افزایش آمار مبتلایان مواجه شدیم، اظهار داشت: بر اساس گزارش های موجود، میزان رعایت ضوابط بهداشتی که تا چندی پیش 90 درصد بود، در کل کشور به 48 درصد و در استان ما به 58 درصد رسیده است.
به گفته وی؛ با وجود پهناور بودن استان، 331 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان و پراکندگی جمعیت، تنها عواملی که باعث شد، وضعیت مطلوبی داشته باشیم، مدیریت بیماری و همراهی مردم است.
استاندار با تأکید بر این که مدیریت شرایط کرونایی، عین تیغ دو لبه است، گفت: هر نوع محدودیتی در این حالت، زیان بار است و خسارت هایی را به همراه دارد.
ملانوری ادامه داد: ما می توانیم در ستاد کرونا مصوب کنیم کلیه پارک ها، تالارها، واحدهای صنفی، آرامستان ها و... بسته شوند اما آیا بستن این فضاها به تنهایی همه مشکلات را حل می کند؟
وی متذکر شد: درآمد و شغل واحد صنفی که تمام هزینه های خانواده، آب، برق و... را از فعالیت روزانه خود تأمین می کند، نباید دغدغه ما باشد؟
به گفته وی؛ با توجه به این که بخشی از مردم واکسن زده اند و سطح آگاهی ها از تبعات بیماری افزایش یافته، پیشنهاد ما این است که گروه بندی مشاغل بازنگری شود و فعالیت واحدهایی که خیلی تجمع ندارند، محدود نشود.
استاندار، ضمن تشریح اقدامات که برای مدیریت مرز صورت گرفت، گفت: زمانی که سیستان و بلوچستان قرمز شد، منع تردد اعلام کردیم و نیروها در ورودی های استان مستقر شدند تا ورود افراد ممانعت کنند.
ملانوری متذکر شد: با توجه به این که در شرایط قرمز کرونایی، تردد از شهر قرمز و به شهر قرمز ممنوع است، نیروهای ما مانع ورود افراد به استان شدند.
وی تأکید کرد: هیچ مسافری بدون مجوز وارد استان نشده یا از محورهای خراسان‌جنوبی تردد نداشته است.
به گفته وی؛ اجرای طرح شهید سلیمانی در شهرستان های نهبندان و سربیشه نیز به منظور مهار بیماری و بیماریابی سریع انجام شد.
استاندار در خصوص روند اجرای واکسیناسیون نیز گفت: تاکنون 87 هزار دوز واکسن وارد استان شده، افراد بالای 70 سال واکسینه شده اند و جاماندگان می توانند به مراکز بهداشتی مراجعه کرده و بدون نوبت واکسن بزنند.
ملانوری ادامه داد: واکسیناسیون افراد بالای 60 سال شروع شده و افراد بالای 50 سال نیز طبق دستور وزیر می توانند، برای نام نویسی اقدام نمایند.
وی تأکید کرد: با افزایش روند اجرای واکسیناسیون، می توان امیدوار بود که ایمنی بیشتر شده و ابتلا و مرگ و میز کاهش می یابند.
استاندار به افزایش تجهیزات بهداشتی و درمانی استان به نسبت زمان شروع بیماری اشاره کرد و گفت: در زمینه امکانات و تجهیزات کمبودی نداریم اما معتقدیم نباید اجازه بدهیم که کسی بیمار شود تا ناچار به ارائه خدمات باشیم.
ملانوری خاشعانه از مردم خواست؛ در رعایت دستورالعمل های بهداشتی جدی باشند، از رفتن به پارک و دورهمی خودداری کنند و حتماً ماسک بزنند.
وی با تأکید بر این که تصمیمات ما در ستاد کرونا صرفاً برای حفظ سلامتی مردم است، گفت:برای عید قربان هم مصوب کرده ایم که ذبح گوسفند در معابر و اماکن عمومی ممنوع است و کشتارگاه ها نیز خدمات رایگان ارائه نمایند.
به گفته وی؛ بهتر است مردم قربانی های خود را به سمت مؤسسات خیریه سوق دهند تا به نیازمندان واقعی برسد.
تعداد بازدید: 545
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal