۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۶ ارديبهشت
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1400/02/13 همه مردم جامعه ، متولی اصلی فرهنگ
همه مردم جامعه ، متولی اصلی فرهنگ
استاندار خراسان جنوبی گفت: متولی اصلی فرهنگ، همه مردم جامعه می باشند.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ ملانوری با بیان این مطلب در جلسه بررسی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی استان خاطرنشان کرد: بنا به یک تعریف کلی، فرهنگ عمومی عبارت است از مجموعه آداب، رسوم، سنت ها، عقاید و رفتار مردم، لذا چون مردم، فرهنگ عمومی را شکل می دهند، همه افراد جامعه، متولی فرهنگ می باشند.
وی ادامه داد: هر کس می تواند با گفتار، رفتار، نحوه نشستن، ایده و کاری که انجام می دهد، بر فرهنگ عمومی تأثیر بگذارد و فرهنگ را رشد بدهد یا باعث تنزل آن شود.
استاندار با تأکید بر این که موضوعات فرهنگی و اجتماعی، مورد غفلت قرار گرفته، گفت: در کنار مسایل و مباحث اجرایی که در دستور کار قرار داده ایم و برای آنها اعتبار دیده ایم و انجام می دهیم، باید به مسایل فرهنگی نیز توجه داشته باشیم.
ملانوری متذکر شد: برخی تصورشان بر این است که رسیدگی به مسایل فرهنگی، وظیفه دستگاه های فرهنگی است و همه از این حوزه ها، توقع انجام کار دارند که این موضوع درست نیست.
وی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) اظهار داشت: فعالیت ها اگر پیوست فرهنگی نداشته باشند، به نتیجه مطلوبی نمی رسند.
به گفته وی؛ همه حوزه ها بر اساس وظایفی که دارند، اقداماتی در زمینه راه، کشاورزی، معدن، توسعه و عمران شهری و... انجام می دهند اما به پیوست های فرهنگی کمتر توجه دارند.
استاندار خاطر نشان کرد: گزارش هایی از واقعیت های سطح جامعه نشان می‌دهد که آسیب هایی وجود دارند و خرده فرهنگ هایی نفوذ پیدا کرده اند که اساس فرهنگ جامعه را دچار خدشه کرده و از بین می برد.
ملانوری تأکید کرد: با عنایت به این مسئله، اگر اقدامات ما، پیوست فرهنگی نداشته باشد، دچار چالش می شویم.
وی به طرح مثال هایی در این زمینه پرداخت و گفت:دانش آموزان و خانواده هایی که تاکنون دسترسی به اینترنت نداشته اند، در شرایط فعلی ناگزیر به استفاده از آن برای تحصیل می باشند، این اتفاق در حالی رقم می خورد که برای آسیب های اجتماعی این موضوع هیچ راهکاری نداریم.
به گفته وی؛ موضوع تعطیلی اصناف و در خانه ماندن های طولانی و دغدغه ها و استرس های مرتبط با کار و... آسیب هایی به همراه دارد که هنوز برای آنها چاره ای نیندیشیده ایم.
استاندار متذکر شد: توقع ما از شورای فرهنگ عمومی این است که فعال تر شود و به این موضوعات ورود نماید.
ملانوری ادامه داد: از آن جایی که مباحث فرهنگی از جنبه های مهم توسعه است و ما در ستاد توسعه خاوران به دنبال توسعه پایدار، همه جانبه و متوازن هستیم لذا از حوزه های فرهنگی خواستیم به این موضوع ورود کنند.
وی تأکید کرد: خیلی از هزینه هایی که امروز می پردازیم یا بعدها به جامعه تحمیل خواهد شد، به دلیل توجه نکردن به برخی مسایل است.
استاندار با تأکید بر این که خراسان جنوبی، استانی فرهنگی، دینی، اخلاقی و انقلابی است، گفت: من هشدار می دهم که؛ غفلت ما، همه این خصایل و صفات نیکو را از بین می برد.
ملانوری افزود: در سایه کوتاهی های امروز، چند سال دیگر آمار سرقت، اعتیاد، طلاق و... افزایش می یابد و دیگر نمی توان این ویژگی ها را برای استان بکار برد.
وی متذکر شد: اتفاقی که 10- 15 سال بعد رخ بدهد، کارنامه و نتیجه عملکرد امروز ماست، لذا ما باید احساس خطر کنیم و برای داشتن آینده ای خوب برنامه ریزی نماییم.
استاندار، بررسی آسیب های اجتماعی موجود را از اهداف این کارگروه برشمرد و گفت: در کلیه آسیب ها، علت ها باید حذف شوند.
ملانوری تصریح نمود: ما در قالب وظیفه مدیریتی و حاکمیتی که به عهده داریم، باید با اقدامات تخصصی برای کاهش آسیب ها مداخله کنیم.
وی با اشاره به آمار بالای معلولیت در استان، اظهار داشت: یکی از کارهایی که این کارگروه باید انجام دهد، تدوین سند جامع پیشگیری از معلولیت است که ضمن بررسی علل بروز، راهکارهای کاهش معلولیت را نیز ارائه نماید.
به گفته وی؛ با کمک هم و در سایه هم افزایی همه حوزه ها می توانیم آمار آسیب ها از جمله معلولیت را کاهش دهیم.
تعداد بازدید: 40
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت