۱۳۹۹ شنبه ۵ مهر
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1399/01/06 اهتمام دستگاه های اجرایی استان بر تحقق سیاست های جهش تولید
اهتمام دستگاه های اجرایی استان بر تحقق سیاست های جهش تولید

استاندار خراسان جنوبی بر اهتمام دستگاه های اجرایی استان در تحقق سیاست های جهش تولید تأکید کرد.
به گزارش ادره کل روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ معتمدیان در ستاد برنامه ریزی و راهبری جهش تولید استان با اشاره به شعار سال خاطر نشان کرد:این که یک دهه است، عناوین تعیین شده برای سالها، جهت گیری اقتصادی دارند، از وجود مشکلات کشور در بخش اقتصادی حکایت دارد.
وی افزود: تعیین شعارهایی با مضمون اقتصادی، نشان دهنده تمرکز نظام برای رفع مشکلات کشور در این زمینه است.
به گفته وی؛ از آن جایی که سال گذشته، گام های مؤثری در زمینه رونق تولید برداشته شده، می بایست مردم در سال جاری، آثار این اقدامات را در جهش تولید در استان شاهد باشند.
استاندار، تولید را موتور محرکه اقتصاد خواند و تأکید کرد: افزایش تولید با تأثیر بر روند رشد اقتصادی ، پیامدهایی همچون کاهش نرخ بیکاری، ایجاد اشتغال، کاهش قاچاق، کمک به معیشت مردم و... را به همراه دارد.
معتمدیان با تأکید بر اینکه تولید، مهمترین ابزار قدرت اقتصادی است به تشریح الزامات جهش تولید پرداخت و گفت: یکی از مهمترین الزامات این است که بدنبال استفاده از ظرفیت و توان دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان باشیم.
وی ادامه داد: اعتبارات خوبی در قانون بودجه 99 به این موضوع اختصاص داده شده و می طلبد که با برنامه ریزی دقیق نسبت به جذب آنها اقدام گردد.
به گفته وی؛ قوانین بانکی و بیمه ای، سالهاست به عنوان دو ترمز اصلی در تولید تشخیص داده شده اند لذا اگر به دنبال جهش تولید هستیم، در همین ماه های اولیه سال باید پیگیر انجام اصلاحات در قوانین بانکی و بیمه ای باشیم.
استاندار، بهبود فضای کسب و کار را یکی از الزامات جدی در جهش تولید برشمرد و متذکر شد: تسهیل و روان سازی فرآیند صدور مجوزها و تسریع در آن نیز از اقداماتی است که در رونق تولید مؤثر است.
معتمدیان با اشاره به این که اقتصاد کشور از بخش های دولتی، نیمه دولتی، تعاونی، خصوصی و خصولتی تشکیل شده، گفت: برداشتن رانت ها و ایجاد رقابت عادلانه بین این بخش ها، کمک مؤثری در شکوفایی تولید است.
وی از تأمین منابع مالی و سرمایه در گردش هم به عنوان نیازهای اولیه تولید یاد کرد و گفت: بانک مرکزی به عنوان متولی این بخش، اولویت هایی را تعیین کرده که به زودی ابلاغ می شود.
به گفته وی؛ توجه به تأمین نیازهای مالی از طریق سایر منابع همچون بازار بورس و سرمایه نیز باید در دستور کار قرار گیرد.
استاندار در ادامه از مدیران دستگاه ها خواست نسبت به احصاء مشکلات سر راه تولید اقدام نمایند تا این مشکلات از طریق ظرفیت های قانونی مرتفع گردند.
معتمدیان، توجه به امور گمرکی را با نگاه صادرات محور از دیگر الزامات جهش تولید خواند و اظهار داشت: ایجاد محدودیت برای ورود کالاهای غیر ضروری و افزایش صادرات کالاهای غیر نفتی از برنامه هایی است که در سال جاری و در راستای جهش تولید دنبال خواهد شد.
وی بر مبنای چارچوب های ذکر شده در سیاست های جهش تولید، چند محور را برای تحقق شعار سال تعیین کرد.
استاندار با تأکید بر پالایش طرح های زود بازده که در استان قابلیت اجرا دارند، گفت: حوزه های صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری استان، ظرفیت های بسیار خوبی هستند که با توجه به آنها می توان تولید را در استان افزایش داد.
معتمدیان متذکر شد: رفع برخی موانع و تأمین زیرساخت های لازم در این حوزه ها، ارتباط مستقیمی با تولید دارند.
وی، تکمیل پروژه‌های نیمه تمام را نیز از دیگر اقدامات مؤثر در رونق تولید عنوان کرد و گفت: اتمام پروژه های نیمه تمام، تأثیر مستقیم بر اشتغال، کاهش نرخ بیکاری و افزایش درآمد دارد.
شایان ذکر است:این جلسه با بحث و بررسی شرایط استان در حوزه های کشاورزی، صنعت، معدن، گردشگری و... و استفاده از این ظرفیت ها در راستای تحقق عنوان سال ادامه یافت.
تعداد بازدید: 439
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal