۱۴۰۰ يکشنبه ۲۵ مهر
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر پدافند غیر عامل دفتر پدافند غیر عامل
صفحه اصلی
1396/05/01 تيتر امشب، چهارشنبه 28 تير؛ بيو سايبر، تهديدها و هشدارها
تيتر امشب، چهارشنبه 28 تير؛ بيو سايبر، تهديدها و هشدارها
به گزارش پايداري ملي، سردار جلالي در برنامه تيتر امشب چهارشنبه 28 تير 96 به  حملات سايبري در حوزه بهداشت و درمان به ذكر مصاديق پرداخت و گفت: به عنوان مثال دستگاه هاي رايانه اي بيمارستاني كه علائم حياتي بيمار از قبلي ضربان قلب يا فشار خون را نشان مي دهند، مي توانند دچار اخلال شده و اطلاعات غلط نمايش دهند. 
رئيس سازمان پدافند غيرعامل با بيان اينكه استفاده از فناوري سايبري در عرصه هاي متنوع حوزه بهداشت مفيد است، به ذكر نمونه هايي از كاربرد نرم افزارهاي اين حوزه پرداخت و گفت: اين فناوري در معاينه و تشخيص بيماري و صدور دستور پزشك از راه دور به روند كار سرعت مي بخشد و با آرشيو اطلاعات و در دسترس قرار دادن اطلاعات قبلي امكان مقايسه بيماري و ويروس جديد با نمونه هاي قبلي را فراهم مي كند و به پزشك در شناسايي سريع عامل بيماري كمك مي كند.
بيو سايبر، تهديدها و هشدارها
جلالي افزود: ما همواره دنبال آن بوديم كه از فناوري سايبر در حوزه سلامت بخوبي استفاده كنيم اما  اگر تنها به فكر وارد كردن تجهيزات و فناوري از هر كشوري باشيم و بدون ملاحظه آن را بكار گيريم، اين فناوري مفيد مي تواند تهديدهايي به همراه داشته باشد، اما اگر از قبل مطالعه و بررسي داشته باشيم مي توانيم نكات آسيب زا را شناسايي و رفع كنيم.
رئيس سازمان پدافندغيرعامل ادامه داد: به عنوان مثال همه سرورهاي گوشي هاي هوشمند در خارج از كشور است و امكان سو استفاده از اطلاعات كاربران، حتي براي اعمال تروريستي وجود دارد.
جلالي در پاسخ به سوالي درباره موضوع "هارپ" گفت: تحقيقات حكايت از آن دارد كه اين موضوع از حد تئوري بالاتر نرفته است. اينكه برخي از قدرت هاي سايبري مانند امريكا بتوانند با تاباندن اشعه به لايه اوزون يا بخش هاي ديگر اتمسفر، تغييرات آب و هوايي و اقليمي بوجود آورند، هنوز ثابت نشده است.
رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشورمان افزود: خود امريكا صحراهاي خشك و بي آب متعددي دارد و چنانچه به اين امكان دست يابد، بايد  آنجاها را آباد كند. به هر روي اين موضوع جايي اثبات نشده و ديده نشده كه تغييرات عامدانه اقليمي شكل گرفته باشد.
جلالي خاطرنشان كرد: با اين حال ما وجود تحقيقات در اين زمينه را ممكن مي دانيم و بررسي هايي نيز انجام داده ايم.
وي ادامه داد: در يك تحقيق ما به مدت 5 سال مناطقي را زير نظر گرفتيم و عكس هاي هوايي و اطلاعات آب و هوايي يك منطقه را بررسي كرديم و ديدم در برخي سال ها اين مناطق كلا برفي است و بعضي سال ها  كلا خشك مي شود. اين موضوع مشكوك به نظر آمد و اين سوال مطرح شد كه چطور است كه در ارتفاع 3 هزار متري در يك منطقه جغرافيايي، در آنسوي مرز (تركيه) برف سنگين بيايد، اما در اين سوي مرز (بخش ايران همان منطقه) هيچ برفي نيايد.
جلالي افزود: برخي عقيده دارند كه اسرائيل و تركيه همكاري در اين زمينه كرده اند. اين موضوع هنوز رسما جايي مطرح نشده است، اما در مراكز علمي ما به عنوان يك فرضيه بررسي مي شود.
همچنين پيرحسين كوليوند دبير كميته پدافند غيرعامل وزارت بهداشت در اين برنامه گفت: چندي پيش حملاتي در عرصه سايبري به بخش بهداشتي ما شد، اما با توجه و استفاده از توصيه ها و هشدارهاي قبلي سازمان پدافند غير عامل اين حمله كنترل و خنثي شد و خوشبختانه آسيبي نديدم.
 
دبير كميته پدافند غيرعامل وزارت بهداشت افزود: در حوزه بهداشت و درمان كشور، زيرساخت هاي مختلفي وجود دارد كه هر يك هدف حمله قرار گيرد و با آن مقابله نشود، مي تواند خسارات فراوان و جبران نشدني وارد كند.
تعداد بازدید: 142
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal