۱۴۰۲ سه شنبه ۴ مهر
English
صفحه اصلی
معرفي بخش
موقعيت جغرافيايي:
بخش مركزي يكي از سه بخش تابعه شهرستان درميان و متشكل از دو دهستان در قسمت مركزي شهرستان قرار گرفته و مي توان آن را حد فاصل نقاط دشت شرق و كوهستاني غرب شهرستان دانست. از شمال به شهرستان قاينات، از جنوب به شهرستان سربيشه، از شرق به بخش گزيك و از غرب به بخش قهستان متصل مي گردد.
عوارض طبيعي:
از نظر طبيعي شمال اين بخش را ارتفاعات، قسمت مركزي كه بيشترين وسعت بخش را شامل مي شود دشت اسديه و درميان و قسمت جنوبي و جنوب غربي را ارتفاعات مومن آباد احاطه كرده است. بلندترين نقطه آن در كوه بندر با 2787 متر ارتفاع در جنوب و پست ترين نقطه آن در نزديكي اسديه حدود 1300 متر از سطح دريا ارتفاع دارد.
اقليم:
آب و هواي اين بخش به جزء مناطق مركزي و شهر اسديه نسبتا سرد و خشك مي باشد، ميزان بارندگي سالانه به طور متوسط حدود 170 ميلي متر مي باشد، حداكثر درجه حرارت تابستان 35 درجه و حداقل درجه حرارت زمستان 14 درجه زير صفر مي باشد.
تراكم و پراكنش جمعيت:
بخش مركزي حدود 1721 كيلومتر وسعت و بيش از 222 آبادي، مزرعه و مكان داراي دو دهستان و يك نقطه شهري مي باشد. جمعيت آن بر اساس آمار سرشماري سال 1385 داراي 17529 نفر روستايي و 4839 نفر شهري مي باشد، دهستان مياندشت با جمعيتي بالغ بر 9961 نفر به مركزيت روستاي بورنگ و اكثريت اهل تشيع و دهستان درميان با جمعيتي بالغ بر 7568 نفر به مركزيت روستاي درميان و اكثريت اهل سنت مي باشد.
اقتصاد بخش :
اقتصاد بخش غالبا بر پايه كشاورزي و دامداري استوار است و تعداد معدودي از اهالي در بخش صنايع دستي خصوصا قالي بافي مشغول به كار مي باشند. محصولات عمده آن زرشك، زعفران، عناب، چغندرقند، گندم، جو، سيب، گلابي، آلو، گردو و... مي باشد. واقع شدن ناحيه صنعتي در حاشيه محور ورودي به مركز شهرستان فرصت بسيار خوبي براي سرمايه گذاري و ايجاد اشتغال پايدار را فراهم نموده است.
پيشينه تاريخي و گردشگري:
آثار تاريخي زيادي در بخش مركزي به ثبت رسيده كه از مهمترين آنها مي توان به مسجد جامع هندوالان، قلعه فورگ، قلعه كل حسن صباح، قلعه اسديه، قلعه مسك، قلعه بورنگ، درخت چنار دوشينگان، مناطق تفريحي درميان، خانه استاد غلامرضا سعيدي نوزاد و... اشاره نمود. همچنين بقعه متبركه بي بي صاحبه روستاي نوزاد و مزار مقدر از مكانهاي زيارتي بخش هستند كه پذيراي مهمانان زيادي از سراسر شهرستان و خارج از آن مي باشد.
تاریخ به روز رسانی: 1394/06/22
تعداد بازدید: 21694
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal