۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۵ تير
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1398/10/17 هدف گذاري ما اين است كه فعاليت مرز ماهيرود 24 ساعته شود
هدف گذاري ما اين است كه فعاليت مرز ماهيرود 24 ساعته شود
استاندار خراسان جنوبي در بازديد از بازارچه مرزي ماهيرود، درخصوص بهسازي فضا، توسعه زيرساخت ها، تأمين امكانات و تسهيل شرايط براي فعاليت تجار و كارگران ايراني و افغاني، دستوراتي صادر نمود.
 
به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري خراسان جنوبي، محمد صادق معتمديان كه با همراهي معاون هماهنگي امور اقتصادي و جمعي از مديران كل استان، به بازديد از قسمت هاي مختلف منطقه ويژه اقتصادي و بازارچه مرزي ماهيرود رفته بود، در جريان اقدامات انجام گرفته و روند فعاليت اين دو منطقه مهم اقتصادي استان قرار گرفت.
وي در اين بازديد، از نوع فعاليت و نحوه كنترل ورود و خروج بار توسط پرسنل انتظامي و مرزباني جويا شد و ضمن بازديد از انبارهاي منطقه ويژه اقتصادي و مجموعه ترانشيپ سوخت، در جريان روند فعاليتها در اين دو مجموعه قرار گرفت.
بازديد از استراحتگاه كارگران، برجك هاي نگهباني، سوله شركت سهند تبريز ، جايگاه سيلندر پركني مربوط به سازمان همياري ها و شهرداري هاي استان و ساير بخش هاي بازارچه از ديگر برنامه هاي معتمديان در مرز بود.
نماينده عالي دولت در خراسان جنوبي، در پايان اين بازديد، در جلسه شوراي ساماندهي مبادلات مرزي استان كه با حضور فعالان اقتصادي حاضر در مرز، مديران منطقه ويژه اقتصادي و بازارچه مرزي ميل 78، مديران دستگاه هاي اجرايي استان و... برگزار شد، به جمع بندي موارد پرداخت.
معتمديان با تأكيد بر اينكه مصوبات شوراي ساماندهي مبادلات مرزي و تكاليف دستگاه‌هاي اجرايي بايد در موعد مقرر اجرايي شود، متذكر شد:نتيجه اقدامات دستگاه ها در جلسه بعدي شوراي ساماندهي مبادلات مرزي در آينده نزديك ارائه مي شود.
 
وي در اين جلسه، بخش درح را از بخش هاي محروم استان و حتي در سطح كشور خواند و گفت:با وجود اين حجم محروميت، اين بخش در منطقه اي مرزي واقع شده كه ظرفيت بسيار خوبي است اما مردم اين منطقه تاكنون از مواهب مرز و بازارچه استفاده مطلوبي نداشته اند.
استاندار خراسان جنوبي تأكيد كرد :با توجه به جميع اين شرايط، نگاه ويژه اي به بحث اشتغال مردم بخش درح در بازارچه مرزي و منطقه ويژه ماهيرود داريم و اين وظيفه انساني ماست.
 
معتمديان، ساماندهي كارگران فعال در مرز را از برنامه هاي اولويت دار استان برشمرد و گفت: سياست ما در ساماندهي كارگران در اين منطقه مرزي به اين صورت است كه 50 درصد نيروي كار از افغانستان و 50 درصد از نيروي كار ايراني ، با اولويت نيروي بومي منطقه درح باشد.
وي درخصوص ترغيب و جلب توجه كشور همسايه به ظرفيت مرز ماهيرود و افزايش ميزان صادرات كالا به افغانستان، خاطرنشان كرد: در اين زمينه لازم است به خواسته ها و مطالبات اصلي طرف مقابل كه همانا واردات كالا از اين كشور است توجه كنيم.
به گفته وي‌، به جهت شرايط خاص و تحريمي موجود، در زمينه واردات بخشي از كالاها و نيازهاي اساسي كشور از طريق افغانستان اقدام مي كنيم.
استاندار، يكي از برنامه ها و هدف گذاري استان در مرز ماهيرود را سرعت بخشي به افزايش ظرفيت صادرات مرزي خواند و گفت: همه دستگاه هاي اجرايي بايد در اين زمينه روان سازي كنند.
معتمديان ادامه داد:ظرفيت سازي در مرز ، تكليف قانوني همه اعضاي شوراي ساماندهي مبادلات مرزي است و در اين راستا بايد همه همراهي و كمك كنند تا ان شاء الله به زودي اين امر محقق شود.
وي تصريح نمود: طبق آمار استخراجي در سال 2018 ، از كشور ايران در مجموع يك ميليارد دلار صادرات به 27 كشور اروپايي داشتيم در حالي كه در همين سال قريب يك ميليارد دلار صادرات تنها از استان خراسان جنوبي و از مرز ماهيرود به كشور افغانستان صورت گرفته است.
به گفته وي، آمارها نشان مي دهد صادرات كالا از استان ما، طي سال 2018 به افغانستان معادل كل صادرات ايران به 27 كشور اروپايي در همان سال بوده و اين در حالي است كه تنها 30 درصد از ظرفيت صادرات به كشور افغانستان در اختيار ماست.
 
نماينده عالي دولت در استان يادآور شد: اگر بتوانيم براي استفاده از فرصت مرز و صادرات به افغانستان، موانع را برداريم، هماهنگي ها افزايش يابد، هم افزايي انجام بگيرد و در زمينه صادرات و تعاملات مرزي ظرفيت سازي كنيم ، قطعاً بازار بكر افغانستان مي‌تواند تحولي در حوزه اقتصادي براي كشور ايجاد كند.
معتمديان با تأكيد بر اينكه هدف گذاري ما اين است كه فعاليت مرز ماهيرود 24 ساعته شود، متذكر شد: براي تحقق اين امر، حوزه اقتصادي استانداري بايد با تشكيل كميته اي متشكل از دستگاه‌هاي مرتبط و برگزاري جلسات تخصصي و كارشناسي منظم، موانع و محدوديت هاي موجود را شناسايي و مرتفع نمايد.
شايان ذكر است: شوراي ساماندهي مبادلات مرزي استان مصوباتي به همراه داشت كه به تأكيد استاندار لازم الاجراست.
تعداد بازدید: 497
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal