۱۳۹۹ سه شنبه ۶ خرداد
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1398/08/11 «گمرك تخصصي كشاورزي» در خراسان جنوبي ايجاد مي‌شود
«گمرك تخصصي كشاورزي» در خراسان جنوبي ايجاد مي‌شود
محمدصادق معتمديان روز شنبه در جشن شكرگزاري برداشت زعفران و زرشك قاينات كه با حضور معاون وزير جهاد كشاورزي در اين شهرستان برگزار شد افزود: امسال كميته محصولات استراتژيك استان تشكيل شده است كه در اين كميته با حضور نمايندگاني از بخش خصوصي و دولتي مشكلات مربوط به محصولاتي از قبيل زرشك، زعفران و عناب پيگيري مي‌شود.

به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري، استاندار ادامه داد: خام فروشي و ورود دلالان و واسطه‌گران از عمده مشكلات محصولات كشاورزي استان است كه تلاش داريم با تعيين قيمت‌هاي كارشناسي و خريد توافقي و تضميني دست دلالان و واسطه‌گران را كوتاه كنيم.

استاندار خراسان جنوبي با اشاره به امضاي تفاهم‌نامه توسعه روستايي در استان عنوان كرد: در قالب اين تفاهم‌نامه تا پايان دولت دوازدهم يكهزار هكتار گلخانه و 150 هكتار بارگاه زرشك در استان ايجاد خواهد شد.

وي ميزان اشتغال پيش‌بيني شده اين اقدامات را هشت هزار فرصت شغلي دانست و يادآور شد: همچنين 280 هزار تن محصولات گلخانه‌اي در دو سال آينده در استان توليد خواهد شد.

معتمديان گفت: خراسان جنوبي سومين استان پهناور كشور و از طرفي كم تراكم‌ترين استان از نظر جمعيتي است اما از ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي زيادي برخوردار است.

وي يكي از ظرفيت‌هاي خراسان جنوبي را داشتن مرز مشترك با افغانستان دانست و افزود: ميزان صادرات كشور در سال 96 به 27 كشور دنيا حدود يك ميليارد دلار بوده است در حاليكه خراسان جنوبي نيز به تنهايي يك ميليارد دلار صادرات به افغانستان از طريق مرز ماهيرود داشته است.

استاندار خراسان جنوبي وجود محصولات استراتژيك زعفران، زرشك و عناب را از ديگر ظرفيت‌هاي مهم استان ذكر كرد و گفت: اين استان از نظر كيفيت زعفران نخستين استان و از نظر كميت دومين استان كشور است.

وي با اشاره به وجود 40 نوع ماده معدني در خراسان جنوبي به عنوان يكي ديگر از ظرفيت‌هاي استان عنوان كرد: خراسان جنوبي پايتخت زغالسنگ كشور است و بيش از 75 درصد از ذخاير و توليدات كشور را به خود اختصاص داده است.

معتمديان يادآور شد: وجود آثار ميراث فرهنگي و طبيعي از جمله ثبت يكهزار و 500 اثر ملي و چهار اثر جهاني از ديگر پتانسيل‌هاي اين استان مرزي است.

وي تاكيد كرد: شناخته نبودن خراسان جنوبي در سطح ملي و بين‌المللي يكي از مشكلات عمده اين استان مرزي است كه در اين زمينه از رسانه‌ها به ويژه صدا و سيما تقاضا داريم براي معرفي هر چه بيشتر استان تلاش كنند.

در حال حاضر توليد 90 تا 93 درصد مجموع توليد زعفران و 95 درصد زرشك دنيا مربوط به ايران و استان مرزي خراسان جنوبي است. سطح زيركشت محصول زعفران خراسان جنوبي امسال 16 هزار و 703 هكتار است كه پيش‌بيني شده 67 تن زعفران خشك توليد شود كه نسبت به پارسال 6 درصد افزايش يافته است.

زعفران قاينات سال گذشته در سازمان جهاني مالكيت فكري به ثبت رسيد.
تعداد بازدید: 374
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal