۱۳۹۹ سه شنبه ۶ خرداد
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1398/07/16 مهمترين راهبرد اشتغالزايي روستايي جلوگيري از خام‌فروشي است
مهمترين راهبرد اشتغالزايي روستايي جلوگيري از خام‌فروشي است
 استاندار خراسان جنوبي گفت: مهمترين راهبرد اشتغالزايي روستايي، مبارزه با خام‌فروشي محصولات و توليدات روستايي و ايجاد و گسترش فعاليت‌هاي ارزش‌ آفرين در روستاها است.

محمدصادق معتمديان عصر دوشنبه در ششمين همايش ملي روز روستا و عشاير كه نخستين بار خارج از تهران و به ميزباني خراسان جنوبي در سالن اجلاس دانشگاه پيام نور بيرجند برگزار شد افزود: اگر بر موضوع اشتغال روستاييان و برگشت نيروي كار روستايي به روستاها تمركز نشود، سياست‌ها و اقدامات ديگر را هم ابتر مي‌كند.

وي بيان كرد: اجراي طرح‌هاي هادي، بهداشت روستايي، آب‌رساني و غيره هرچند لازم و ضروري است اما نياز كارآفريني در روستا را تامين نمي‌كند.

نماينده عالي دولت در خراسان جنوبي گفت: اگر سياست‌هاي صرف عمراني و تزريق منابع مادي كافي بود امروز نبايد شاهد تخليه هزار و 700 روستا در خراسان جنوبي بوديم.

وي افزود: براي تحقق هدف كارآفريني و اشتغالزايي روستايي سياست‌هاي تثبيت جمعيت مستقر در روستاها با بهبود اقتصادي آنها و مهندسي مهاجرت معكوس نيروي كار به روستا با زمينه سازي مشاغل متنوع و ظرفيت‌سازي كسب و كارهاي نوين روستايي بايد در دستور كار قرار گيرد.

معتمديان گفت:در شرايط فعلي كشور موضوع اشتغال و كارآفريني روستاييان در صدر مسائل نرم‌افزاري است.

وي بيان كرد: اگر نگاه اجمالي به عملكرد كشور در توسعه روستايي بياندازيم همه برنامه و اقداماتي كه در اين مدت انجام شده تلاش‌هاي بسيار ارزشمند و شاخصي بوده كه روستاهاي كشور را از محروميت مطلق خارج كرده و در زمينه‌هايي مثل ريشه كني بيسوادي ركورد جهاني و منطقه اي به دست آورديم اما نبايد از غفلت راهبردي نسبت به توسعه نرم‌افزاري روستاها سخن نگفت.

استاندار خراسان جنوبي گفت: از جمله مولفه‌هاي توسعه درون زا مي‌توان به توسعه و تكميل زنجيره هاي اقتصادي مزيت دار روستايي‌، احياي دانش بومي روستاها و بهره‌گيري از آن در بهبود معيشت روستايي و كارآفريني اجتماعي و اجتماع محور در توانمندسازي كارآفرينان محلي روستايي اشاره كرد.

وي اظهار داشت: پروژه بزرگ تبديل استان خراسان جنوبي به هاب زنجيره اقتصادي شتر و دام مولد سبك با اشتغالزايي 15 هزار نفر و جلب همكاري نهادهاي حمايتي و ماموريت سپاري به هر يك از آنها مبتني بر توسعه روستايي در چهار شهرستان مرزي و محروم استان با ظرفيت‌ها و منابع دروني نهادها و استفاده از درآمد فروش سوخت مرزنشيني براي اشتغالزايي در روستاهاي مناطق مرزي و شكل دهي مشاغل جايگزين در روستاهاي فاقد آب و كشاورزي با تاكيد بر صنايع دستي بومي منطقه از برنامه هاي ما در استان است.

معتمديان گفت: همچنين ايجاد كارگاه‌هاي كوچك معدني در روستاهاي داراي معدن به نفع روستاييان بومي، رونق بخشي به بوم‌گردي و گردشگري روستايي با تكيه بر رويكرد فرهنگي و اجتماعي، اجرا و پياده سازي طرح روستايي «روستاي دانايي محور» در سطح مراكز دهستان‌ها، به كارگيري خريد توافقي محصول مهم استان با كمك تعاون روستايي و اتحاديه هاي مربوطه از ديگر برنامه ها است.

معاون اول رئيس جمهوري به همراه چهار وزير و مسئولان كشوري روز دوشنبه براي شركت در ششمين همايش ملي روز روستا و عشاير و افتتاح چند طرح عمراني وارد خراسان جنوبي شد.

هشت تفاهم‌نامه در اين همايش امضا شد كه چهار تفاهم‌نامه متعلق به خراسان جنوبي است.

همچنين 2 هزار و 480 طرح حوزه روستايي با حضور معاون اول رئيس جمهوري در ششمين همايش ملي روز روستا و عشاير به صورت ويدئو كنفرانس در سراسر كشور به بهره‌ برداري رسيد.
تعداد بازدید: 406
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal