۱۳۹۹ سه شنبه ۱۷ تير
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1398/03/11 از آيت الله رئيسي درخواست ميكنيم زمينه سفر مقام معظم رهبري به استان را فراهم كنند
از آيت الله رئيسي درخواست ميكنيم زمينه سفر مقام معظم رهبري به استان را فراهم كنند
استاندار خراسان جنوبي در جلسه شوراي اداري استان كه با حضور رئيس قوه قضائيه و نماينده ولي فقيه در استان برگزار شده بود از رئيس قوه قضائيه و نماينده مردم خراسان جنوبي در مجلس خبرگان رهبري درخواست دعوت از مقام معظم رهبري براي سفر به استان كرد و گفت: اشتياق مردم استان براي سفر رهبر معظم انقلاب و ديدار ايشان در خراسان جنوبي را به معظم له اعلام كنيد چرا كه بركات معنوي سفرها و حضور ايشان در خراسان جنوبي به طور قطع در توسعه استان نقش بسزايي خواهد داشت.
به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري خراسان جنوبي ، محمدصادق معتمديان، با تاكيد بر لزوم ايجاد طرحي با استفاده از ظرفيت سران قوا براي توسعه استان افزود: به دنبال استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملي براي توسعه همه جانبه خراسان جنوبي هستيم چرا كه با تكيه صرف بر اعتبارات استاني نمي‌توان به اهداف مورد نظر در اين رابطه دست يافت.
مقام عالي دولت در استان، افزود: يكي از رويكردهاي كاري در چند ماه اخير در استان ايجاد و تقويت انسجام، وحدت و هم افزايي بين بخش هاي مديريتي مختلف استان بود كه اين مهم بين دستگاه هاي اجرايي، حاكميتي، نيروهاي مسلح، شوراي تامين، علما، روحانيون ، فعالين اقتصادي، سياسي ، اجتماعي و اصحاب رسانه با محوريت نماينده ولي فقيه در استان براي توسعه همه جانبه خراسان جنوبي ايجاد شده است.
معتمديان، اظهار داشت: معرفي ظرفيت ها و پتانسيل هاي استان ، علاوه بر انتقال كمبودها و مشكلات به مركز و مسئولين ذي ربط و بخش هاي حاكميتي نيز يكي ديگر از رويكردهاي كاري استان مي باشد.
استاندار خراسان جنوبي ، با اشاره به تقويت روحيه جهادي در بين مديران دستگاه‌هاي مختلف ، بيان كرد: سعي شده با حضور و تلاش شبانه روزي اين روحيه نيز به بدنه ي دستگاه هاي اجرايي تسري پيدا كند.
معتمديان، جذب اعتبارات ملي متمركز در سازمان ها و وزارتخانه‌ها را از ديگر برنامه هاي كاري استان عنوان كرد و ادامه داد: با توجه به اينكه با اعتبارات استاني اقدام جدي در بحث توسعه استان نمي توان صورت داد، لذا تلاش كرديم با استفاده از ظرفيت‌هاي ملي شاهد حضور مسئولان عالي رتبه دولت باشيم كه در بحث تخصيص بودجه‌هاي ملي به استان تاثير گذار بوده و سعي شده با حضور مسئولان از بودجه هاي خاصي كه در اختيار وزارت خانه ها است بيش از پيش استفاده شود.
معتمديان، به تدوين برنامه ميان مدت توسعه استان در افق 1400 اشاره كرد و گفت: اين برنامه با همكاري سازمان برنامه و بودجه كشور در سه بخش تدوين شده كه بخش اصلي آن توسعه زيرساخت‌ها است.
رئيس شوراي اداري استان ، ادامه داد: در بحث بزرگراه‌ها، راه آهن و توسعه فرودگاه مشكلات جدي وجود داشت كه اين عقب افتادگي تاريخي ناشي از وسعت زياد استان و تازه تاسيس بودن استان بود و اعتبارات خاص را نيازمند بود كه كمك هاي ويژه اي در قالب اين برنامه ديده شده تا در طول 2 سال بخشي از اين عقب افتادگي‌ها در اين حوزه مرتفع شود.
معتمديان، گفت: جاده بيرجند –قاين، محور نهبندان - بيرجند و محور طبس - ديهوك - فردوس از كريدورهاي اصلي استان هستند كه در اين 2 سال پيش رو شاهد تسريع در روند اين پروژه ها خواهيم بود.
وي با اشاره به تخصيص اعتبارات سازمان برنامه و بودجه براي موضوع راه آهن نيز گفت: در سه ماه آينده عمليات اجرايي قطعه اول راه آهن بيرجند از ايستگاه يونسي عملياتي مي‌شود و بخش راه آهن آنتني فردوس نيز كه در سفر اخير وزير راه و شهرسازي كلنگ زني شد در كمتر از 40 ماه به بهره برداري خواهد رسيد.
مقام عالي دولت در استان، احيا و مرمت قنوات و ايجاد بندهاي خاكي را از تلاش‌هاي كارآمد در بحث آبخيزداري عنوان كرد و گفت: با اعتباري كه مجلس شوراي اسلامي از محل صندوق توسعه ملي براي اين مهم در نظر گرفته جهش خوبي در استان اتفاق خواهد افتاد كه تاثيرات آن حتماً در بخش كشاورزي مشاهده خواهد شد.
معتمديان ، توسعه فضاهاي آموزشي را از ديگر محورهاي كاري در استان دانست و ادامه داد: براي گسترش فضاهاي آموزشي نيز اقدامات مناسبي صورت گرفت و با اعتبارات در نظر گرفته شده عقب ماندگي‌ها در برنامه ميان مدت به حداقل خواهد رسيد.
استاندار خراسان جنوبي ، با بيان اينكه در برنامه توسعه ميان مدت استان ، توسعه زيرساخت ها ، ايجاد اشتغال و احداث 10 هزار واحد مسكوني ويژه محرومين مورد توجه قرار گرفته است گفت: اختصاص 800 ميليارد تومان اعتبار به استان در قالب هاي مختلفي از جمله تسهيلات كم بهره از جمله مواردي است كه در ايجاد اشتغال تاثيرگذار خواهد بود.
معتمديان ، با اشاره به تعهد استان براي ساخت 10 هزار واحد مسكوني محرومان و نيازمند تا پايان سال اظهار داشت: عمليات اجرايي برخي از اين واحدها در قالب تفاهم نامه سه جانبه شروع شده و اميدواريم تا پايان سال اين پروژه به اتمام برسد.
وي اختصاص 200 ميليون دلار براي تقويت صنايع و معادن استان را از ديگر محورهاي برنامه توسعه ميان مدت استان دانست و يادآور شد: با توجه به رتبه‌هاي ملي استان در بحث محصولات استراتژيك كشاورزي اميد است كه اين اعتبارات به تقويت صنايع تبديلي كمك و از خام فروشي جلوگيري كند تا ارزش افزوده اين محصولات نصيب كشاورزان شود.
استاندار خراسان جنوبي ، مرز را يكي از ظرفيت‌هاي استان براي توسعه دانست و افزود: از چهار بازارچه مرزي استان سه بازارچه از سال 93 به صورت يك طرفه از سمت افغانستان بسته شده بود كه در سفر اخير به اين كشور و رايزني هايي كه صورت گرفت با استفاده از ظرفيت وزارت امور خارجه و وزارت كشور تحركاتي انجام گرفت.
معتمديان، ادامه داد: در همين راستا محدوديت‌هاي صادرات برخي كالاها از بازارچه ماهيرود رفع شد و اميدواريم مرز يزدان نيز در آينده اي نزديك بازگشايي شود.
معتمديان ، اضافه كرد: يكي از اقدامات در اين خصوص ساماندهي واحدهاي اقتصادي مرز بوده كه در همين جهت ايجاد درب واحد منطقه ويژه در مرز ماهيرود انجام گرفته است.
استاندار خراسان جنوبي، در بخش ديگري از سخنان خود تثبيت جمعيت در نقاط مرزي را از اولويت هاي دولت دانست و تصريح كرد: ظرفيت هاي قانوني بسيار خوبي براي مرزنشينان استان در نظر گرفته شده كه بايد از اين ظرفيت مهم براي نگهداشت جمعيت و تقويت امنيت مرزها استفاده كرد كه از آن جمله مي توان به درآمد حاصل از فروش سوخت براي ساكنين در شعاع 20 كيلومتري مرز اشاره كرد.
معتمديان، با تاكيد بر اينكه سهميه سوخت اختصاص يافته به استان يك ميليون و 500 هزار ليتر در ماه بود، افزود: بنا به دلايل مختلف اين ظرفيت در سنوات گذشته كمتر مورد توجه و استفاده بود كه با پيگيري ها و اقدامات انجام شده از طريق وزارت نفت و وزير محترم كشور اين ميزان در گام نخست به 10 ميليون ليتر در اسفندماه سال گذشته افزايش يافت كه با ساز و كار جديدي كه تعريف شد از طريق مزايده ملي به فروش گذاشتيم.
معتمديان ، ادامه داد: يكي از برنامه‌هاي پيش رو توسعه زيرساخت هاي مخابراتي، اينترنت و تلفن همراه است كه تا پايان دولت پوشش كامل مخابراتي در مناطق روستايي و كمتر توسعه يافته ايجاد مي‌شود.
وي با اشاره به برخورداري تمامي شهرهاي استان از گاز طبيعي بيان كرد: در بحث گازرساني نيز با اعتبارات مجلس و همت دولت تا پايان دولت همه روستاهاي استان از نعمت گاز برخوردار مي‌شوند.
استاندار خراسان جنوبي، توسعه شبكه‌هاي ديجيتال را از ديگر برنامه‌هاي در دست اقدام عنوان كرد و گفت: در اين حوزه جزو استان‌هاي پايين جدول هستيم اما اميد است با برنامه‌هاي پيش رو و همكاري صدا و سيما ضريب نفوذ ديجيتال در مناطق مرزي و كمتر برخوردار به بالاي 90 درصد برسد.
وي از انجام يك كار تيمي براي تدوين سند توسعه روستايي استان خبر داد و افزود: با توجه به اينكه در 10 ساله گذشته يك هزار و 700 روستا در خراسان جنوبي به خاطر خشكسالي و بسته شدن مرزها خالي از سكنه شده لذا در نظر داريم براي هر روستا سند توسعه ظرفيت‌ها در بخش هاي مختلف شناسايي و تدوين شود و با ارايه تسهيلات به توسعه مناطق روستايي و تثبيت جمعيت در روستاها كمك هاي لازم در اين رابطه صورت گيرد و با استفاده از ظرفيت دستگاه هاي دولتي و حاكميت جهش خوبي را در توسعه روستاها داشته باشيم.
وي اظهار داشت: با توجه به اينكه خراسان جنوبي بعد از سيستان و بلوچستان دومين استان از لحاظ نفرات شتر است اقدامات مناسبي در خصوص معرفي اين ظرفيت كه در 5 شهرستان استان وجود دارد و سرمايه گذاري در فرآورده هاي اين محصول صورت گرفته كه اميدواريم در يك برنامه 2 ساله، اين استان به هاب منطقه اي تكميل زنجيره پرورش شتر و فرآوري محصولات آن در كشور تبديل شود.
تعداد بازدید: 429
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal