۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۱ مرداد
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1397/11/22 توسعه مناطق روستايي و محروم ازاهداف انقلاب و از اولويت هاي دولت است
توسعه مناطق روستايي و محروم ازاهداف انقلاب و از اولويت هاي دولت است
استاندار خراسان جنوبي كه در جمع مردم روستاي گازار از توابع بخش مركزي شهرستان بيرجند سخن مي گفت با بيان اين مطلب، افزود: پس از پيروزي انقلاب اسلامي برغم تمام محدوديت هايي كه در حوزه هاي مختلف وجود داشت اقدامات بسيار مناسبي در حوزه هاي زيرساختي خصوصاً در مناطق روستايي، مرزي و كمتر برخوردار انجام شده كه قابل مقايسه با قبل از انقلاب نيست.
به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري خراسان جنوبي، محمدصادق معتمديان ، به نقشه هاي شوم دشمنان عليه ملت عزيز ايران در طول 40 سال گذشته اشاره كرد و ادامه داد: در اين مدت تحريم ها، جنگ هشت ساله و همه توطءه هاي دشمنان، ناامني ها و مشكلات متعددي در راستاي براندازي نظام مقدس جمهوري اسلامي توسط معاندين و جبهه استكبار انجام و هزينه هاي زيادي را نيز به ملت و انقلاب ما تحميل كرد.
مقام عالي دولت در استان ، مقاومت را رمز موفقيت و پيروزي دانست و تصريح كرد: در طول اين 40 سال مردم عزيز ما با پيروي از ولايت فقيه و با اتحاد و مقاومت تمامي نقشه هاي شوم دشمنان را نقش برآب كرده و قطعا اين شرايط سخت را نيز پشت سرخواهندگذاشت.
معتمديان، روستاي گازار را مهد علماء، فضلا و شهداي برجسته اي همچون شهيد ناصري معرفي كرد و گفت: خوشبختانه اين روستا محدوديت هاي كمتري در حوزه آب داشته و در حوزه محصولات زراعي همچون رزشك ، عناب و زعفران نيز داراي رتبه هاي مناسبي است كه جزو ظرفيت ها و توانمندي هاي اين منطقه محسوب مي شود.
استاندار خراسان جنوبي، به اقدامات انجام شده در حوزه زيرساختي در اين منطقه اشاره كرد و ادامه داد: اين امر به معناي نبود مشكلات نيست؛ از اين رو بايد مسئولين به عنوان خدمتگزاران مردم مشكلات را احصاء و در يك بازه زماني مشخص نسبت به مرتفع كردن آنها برنامه ريزي و اقدامات لازم را صورت دهند.
نماينده عالي دولت در استان ، به برخي محدوديت ها و تنگناهاي مالي و اعتباري دولت در شرايط فعلي اشاره كرد و ادامه داد: در حال حاضر ايران تنها كشور مستقل دنيا است؛ از اين رو استكبار جهاني و دشمنان قسم خورده اين سرزمين با تمام توان تلاش مي كنند تا اين مهم را زير سوال برده و در اين راه از تمامي ابزارهاي در اختيار نيز استفاده مي كنند تا علاوه بر اين امر ، مانع نفوذ جمهوري اسلامي ايران در منطقه شوند.
وي، به فرموده مقام معظم رهبري در خصوص جنگ اقتصادي در شرايط فعلي اشاره كرد و اظهار داشت: به تعبير مقام معظم رهبري اكنون درگير جنگ اقتصادي هستيم و محدوديت هايي نيز ايجاد مي گردد اما اين به معناي ضعف و يا محدوديت نيست بلكه ايران اسلامي با ظرفيت هاي بي نظيري كه در حوزه هاي مرزي، نيروي انساني ، پتانسيل هاي اقتصادي و طبيعي و پشتوانه مردمي كه دارد، خواهد توانست از اين پيچ تاريخي نيز عبور كرده و به اهداف بلند خود دست پيدا كند.
معتمديان، به چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و دستاوردهاي نظام در اين چهل سال اشاره كرد و ادامه داد: متاسفانه در رژيم منحوس پهلوي نگاه بسيار بدي به مناطق دور افتاده حاكم بود كه بخشي از عقب ماندگي هايي كه امروز در اين منطقه مشاهده مي شود مربوط به همان نگاه است.
وي به برخي اقدامات زيرساختي صورت گرفته در استان در طول عمر با بركت انقلاب اسلامي اشاره كرد و ادامه داد: در اين استان كه بخشي از خراسان بزرگ بود قبل از انقلاب يك متر جاده آسفالته وجود نداشت اما در حال حاضر پنج هزار و 600 كيلومتر جاده آسفالته روستايي در اين استان به بهره برداري رسيده است.
معتمديان ، به تامين برق در منطقه اشاره كرد و ادامه داد: در تامين برق نيز مشكلات فراواني وجود داشت اما اكنون تمام روستاهاي بالاي 5 خانوار استان از نعمت برق برخوردار
هستند.
وي بيان كرد: قبل از انقلاب در استان چهار بيمارستان ارائه خدمت مي كرد اما در حال حاضر 17 بيمارستان با بيش از يكهزار و 400 تخت بيمارستاني فعال در حال خدمت رساني به مردم عزيز استان است؛ اين در حاليست كه طرح هاي توسعه اي در اين زمينه نيز در دستور كار قرار دارد.
استاندار خراسان جنوبي، به افزايش پايگاه هاي بهداشتي از 39 پايگاه به 481 پايگاه اشاره كرد و گفت: تا پايان سال جاري 99 درصد جمعيت شهري يعني تمام 30 شهر استان از نعمت گاز برخوردار خواهند شد؛ اين در حاليست كه در حال حاضر 60 درصد از جمعيت روستايي استان از نعمت گاز برخوردار هستند و تا پايان سال 98 اين رقم به 80 درصد افزايش خواهد يافت.
وي افزود: برغم تمام محدوديت هايي كه وجود دارد، نظام جمهوري اسلامي به دليل نگاه ويژه اي كه به مناطق كم برخوردار و مرزي دارد ، اولويت خود را كمك به اين مناطق و توسعه زيرساخت ها در اين مناطق گذاشته است.
* ايجاد چرخه كامل محصولات توليدي در روستاها بايد در اولويت قرار
گيرد.
استاندار خراسان جنوبي در بخش ديگري از سخنان خود به وجود برخي واسطه گران و دلالان در حوزه فروش محصولات توليدي در روستاها اشاره كرد و ادامه داد: يكي از نگراني هايي كه در استان وجود دارد اين است كه سود حاصل از زحمات كشاورزان عزيز آنگونه كه بايد نصيب آنان نمي شود و بخشي از درآمد آنها نصيب دلالان و واسطه گران مي شود.
معتمديان، اظهار داشت: يكي از برنامه هاي قابل پيش بيني براي رفع اين مشكل اين است كه چرخه كامل محصولات توليدي در مراكز، روستاها، دهستان ها و بخش ها كامل شود تا علاوه بر ايجاد ارزش افزوده، سود حاصل از فروش محصولات نيز نصيب كشاورزان گردد.
استاندار خراسان جنوبي، راه اندازي شركت تعاوني فرآوري و بسته بندي محصولات كشاورزي در روستا را يكي از الگوهاي خوب در اين زمينه دانست و تصريح كرد: اين مهم بايد به ساير مناطق نيز تعميم داده شود.
وي ادامه داد: براي تكميل واحد بسته بندي روستاي گازار حمايت هاي لازم صورت خواهد گرفت و انشالله به تلاش و الگوگيري ديگر كشاورزان منطقه، چرخه توليد و برداشت و فرآوري محصولات استراتژيك در منطقه انجام‌شود.
معتمديان ، با بيان اينكه برندسازي و فراوري محصولات در استان مورد كم توجهي قرار گرفته است ، يادآور شد: گسترش صنايع بسته بندي و فراوري محصولات توليدي و برندسازي محصولات استراتژيك، از اولويت هاي ما در استان خواهد بود.
وي عنوان كرد: هدف از سفرهاي شهرستاني و مناطق مختلف، ديدار با مردم روستاها و بررسي مسايل و مشكلات مردم است تا بدون واسطه مشكلات را احصاء و در قالب زمان بندي مشخص نسبت به رفع آن اقدام كنيم.
استاندار خراسان جنوبي ، با بيان اينكه روستاي گازار از مناطق بسيار مستعد استان است، افزود: اين روستا از نظر آب نسبت به ساير روستاها و مناطق مشكلات كمتري دارد و با دارا بودن جمعيت زحمتكش و مولد در سال هاي اخير اقدامات زيرساختي خوبي در آن انجام شده است.
در اين ديدار مقرر شد ، براي بررسي مشكلات روستاي گازار كميته اي با مسئوليت فرماندار شهرستان بيرجندظرف مدت 10 روز تشكيل و مطالبات و خواسته هاي مردم براساس اولويت تعيين تا در اسرع وقت نسبت به بررسي كارشناسانه و رفع مشكلات اقدامات لازم انجام شود.
استاندار خراسان جنوبي در سفر به روستاي گازار از شركت تعاوني بسته بندي و فرآوري محصولات كشاورزي زرشك شهيد رجايي اين روستا نيز بازديد و همچنين از سطح روستا نيز بازديد ميداني بعمل اورد.
استاندار خراسان جنوبي در دهمين روز دهه فجر به همراه جمعي از مسئولين استاني و شهرستاني از پنج روستاي مهمويي، بويك، شاخن، ميريك و گازار از توابع بخش مركزي شهرستان بيرجند بازديد كرد و با حضور در جمع مردم اين روستاها، مشكلات و درخواست هاي آنان را از نزديك مورد بررسي قرار داد.
تعداد بازدید: 47
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
 
نشاني: استان خراسان جنوبي، شهرستان بيرجند ،خيابان مدرس، خيابان امام موسي صدر شرقي، استانداري خراسان جنوبي پيام گير: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري خراسان جنوبي ميباشد.
Powered by DorsaPortal