۱۳۹۸ پنج شنبه ۶ تير
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت اداره کل روابط عمومی اداره کل روابط عمومی
صفحه اصلی
1397/08/03 انتشار مشروح گفت و گوي وزير كشور با راديو اربعين پس از بازديد از مرزهاي چذابه و شلمچه
انتشار مشروح گفت و گوي وزير كشور با راديو اربعين پس از بازديد از مرزهاي چذابه و شلمچه
دكتر رحماني فضلي وزير كشور، در گفتگو با راديو اربعين، در تشريح بازديد از مرزهاي چذابه و شلمچه، گفت: همه تلاشها اين بوده كه براي مراسم اربعين امسال حركتي منسجم، باشكوه، آرام و توام با امنيت داشته باشيم.
به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري خراسان جنوبي و به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور، دكتر عبدالرضا رحماني فضلي كه صبح امروز با سفر به خوزستان از 2 مرز زميني اربعين در اين استان بازديد كرد، در بازگشت به تهران در گفتگو با راديو اربعين گفت: جلسات ستاد اربعين با تلاش حدود 30 دستگاه اجرايي مرتبط در طول يكسال گذشته برگزار شد و از تجربيات 4سال گذشته استفاده شد كه در نتيجه آن امسال هم در بحثهاي زيرساختي و هم در حوزه خدمات و هم در حوزه تسهيلات و گذرنامه اقدامات بسيار خوبي انجام شده است.
وي ادامه داد:من امروز از مرز شلمچه و چذابه بازديد كردم و هفته گذشته نيز از مرز مهران بازديد كرده ام. تمام موارد را در اين مناطق زير نظر داشتيم و در گفت و گوهايي كه با زائران داشتيم واقعاً اعتراض يا كمبود مهمي از سوي زائران عزيز مطرح نشد.
وزير كشور افزود: البته اين موضوع از بزرگواري زوار نيز ناشي مي شود چرا كه؛ بالاخره جمعيت پرشمار و چند صد هزار نفري كه از مرزهاي سه گانه عبور كرده اند و بقيه عزيزاني كه در روزهاي آينده عبور خواهند كرد، حتما با كمي و كاستي هايي روبرو مي شوند، اما خود عزيزان شرايط را درك مي كنند و ما هم هركاري از دستمان برآيد برايشان انجام مي دهيم.
وزير كشور با اشاره به اينكه حوزه امنيت يكي از دغدغه ها و نگراني هاي اصلي ما بوده است، افزود: عراق از نظر امنيتي در وضع خوبي است و تاكنون گزارشي از مسائل امنيتي نداشتيم. از ابتدا هم دولت عراق همكاري خوبي داشته است و بعلاوه سفارت، مقامات، استانداران مرتبط با مراسم اربعين و ساير دست اندركاران عراق نيز ملاقاتهايي با مقامات و استانداران مرزي ما داشتند تا به خوبي مراسم امسال را مديريت كنيم.
وي تاكيد كرد: همه تلاشها اين بوده كه امسال حركتي منسجم، باشكوه، آرام و توام با امنيت داشته باشيم.
رحماني فضلي درمورد ارز تصريح كرد: با تلاشها و پيگيري هاي ستاد مركزي اربعين 50دلار هزينه رواديد به 41 دلار رسيد و همچنين در پرداخت هزينه رواديد نيز ابتدا مقرر بود؛ با ارز آزاد حساب شود كه پس از آن با دستور رييس جمهور ارز ثانويه به اين موضوع تعلق گرفت و در نهايت براي توجه هرچه بيشتر به زوار، با دستور رئيس جمهور و توجه ويژه اي كه رهبري انقلاب به موضوع اربعين دارند، تخفيف ديگري هم به زوار داده شد.
رحماني فضلي با بيان اينكه از اول قرار به پرداخت ارز همراه مسافر به زائران نبود، گفت: چراكه تامين اين ميزان ارز و اسكناس در داخل در شرايط فعلي ممكن نبود اما ما به دليل تبادل و مراوداتي كه با كشور عراق داريم، آنها قبول كردند بخشي از مطالبات ما را در داخل عراق به ما بدهند كه ما هم به زوار اعلام كرديم با نرخ مناسب و نه نرخ آزاد، دينار در اختيار آنها قرار مي دهيم.
وي ادامه داد: مسئول توزيع ارز بانك مركزي است كه از طريق شعب بانكهاي عامل كه در داخل خاك عراق باجه هايي تعبيه كرده اند، اين ارز را كه معادل 100 هزار دينار است، به مردم تحويل مي دهند.
وزير كشور افزود:باجه هاي اوليه ناكافي بود و موجب ايجاد صف و نارضايتي مردم بود، لذا با بانك مركزي صحبت شد و تعداد باجه ها را زياد كردند و مشكل نقدينگي هم بود كه از بانكهاي عراقي بايد تامين مي شد كه اين موضوع هم حل مي شود.
وي خاطرنشان كرد: مردم ما نبايد نگران باشند. كارتي كه براي ارز دريافت مي كنند در هرشرايطي ولو در پايان معتبر است و پول به آنها داده خواهد شد. خواهش ما اين است كه مراعات شود كه همه افراد شخصاً مراجعه نكنند تا ازدحام جمعيت ايجاد نشود. به ما قول داده اند كه اين مشكل حل شود. ما هم پيگير هستيم، بانك مركزي و بانك ملي هم تلاش خود را مي كنند اما بايد توجه داشته باشيم كه موضوع در خارج از مرزهاي كشورما است و ما با مناسبات و روابطي كه داريم روي خدماتي كه عراق قرار است به زائران ما بدهد حساب مي كنيم.
وزير كشور خاطر نشان كرد: توصيه ما اين است كه مردم تا حد توان براي مسير خود، پول همراه داشته باشند البته در مسير به ميزان كافي موكب وجود دارد و غذا و اسكان و خدمات به مردم ارائه مي شود و تلاش كرديم هزينه اي براي مردم نباشد اما به هرحال مقداري لازم است. كساني هم كه ثبت نام كرده اند تا ارز مسافرتي دريافت كنند حتما به آنها پرداخت خواهد شد.
تعداد بازدید: 14
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal