۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1396/03/03 به محض تاييد صحت انتخابات از سوي شوراي نگهبان،‌ آمار تفكيكي انتخابات منتشر خواهد شد
به محض تاييد صحت انتخابات از سوي شوراي نگهبان،‌ آمار تفكيكي انتخابات منتشر خواهد شد
وزير كشور كه در برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري از شبكه دو سيما سخن مي گفت با بيان اين مطلب، افزود: به محض تاييد صحت انتخابات از سوي شوراي نگهبان،‌ وزارت كشور همه آمار تفكيكي انتخابات را منتشر مي‌كند.
به گزارش روابط عمومي استانداري خراسان جنوبي و به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور؛ عبدالرضا رحماني فضلي در پاسخ به سوالي در مورد اعلام آمار تفكيكي آراي استان‌ها اظهار كرد: روند شمارش آرا اين گونه است كه راي‌هاي شمرده شده در شعبه‌ ها از مسيرهاي مستقل به شوراي نگهبان و وزرات كشور فرستاده مي‌شود.
وي ادامه داد: همزمان راي تمام شعبه‌هاي بخش‌ها به بخشداري رفته و صورتجلسه‌ها تجميع و امضا ‌شده ، سپس به فرمانداري ارسال و آن‌ جا تجميع مي‌شود.
وي افزود: سپس آرا به تهران مي‌آيد و ما اين آمار را شعبه به شعبه جمع كرده و در نهايت هيات مركزي اجرايي اين آمار را بايد تاييد كند. اعضاي اين هيات بايد به شكايات و اعتراضات رسيدگي كنند و سپس صورتجلسه نهايي را تاييد كنند. به صورت همزمان اين جمع‌بندي‌ها در شوراي نگهبان هم انجام مي‌شود و سپس صورتجلسه‌هاي نهايي با شوراي نگهبان تطبيق داده مي‌شود.
وزير كشور، خاطرنشان كرد: ما در اين فرآيند هيچگاه صحت و دقت را فداي سرعت نمي‌كنيم. ترجيح من اين است تا صحت انتخابات توسط شوراي نگهبان تاييد نشود،‌ آمارهاي تفصيلي اعلام نشود. البته الان آمار توسط استان‌ها اعلام شده اما هر وقت شوراي نگهبان صحت انتخابات را تاييد كند، ما آمار را در سايت وزارت كشور قرار مي‌دهيم.
رحماني فضلي، در مورد بيشترين ميزان مشاركت در استان‌ها گفت: يزد با 93.4 درصد و مازندران با 91 درصد بيشترين مشاركت را در ميان استان‌ها داشته ‌اند.
وي ادامه داد: حدود يك ميليون و صد هزار آراي باطله داشتيم كه در حجم بيش از 42 ميليون راي اين آراي باطله طبيعي است. در اصفهان مطرح شده بود كه حدود 170 هزار راي يك نفر باطل شده است؛ در حالي كه اين گونه نبود و مردم به فردي راي داده بودند كه او الان نامزد نبود. بنابراين رايي كه به او داده شده بود، باطله بود و اين گونه نبود كه آراي يكي از نامزدها ابطال شود.
وزير كشور در مورد ساعات پاياني راي‌گيري و مشكلاتي كه در اين زمينه به وجود آمد، گفت: برآورد و تخمين ما در كل كشور اين است كه حدود يك ميليون نفر نتوانستند راي بدهند. ما از اين بابت از مردم پوزش خواستيم چون از ساعت دوازده شب به بعد نمي‌توانستيم از مردم راي بگيريم. قانون مي‌گويد روز جمعه راي‌گيري شود يعني تا ساعت دوازده شب. ما 53 هزار شعبه خود در سال 92 را امسال به 64 هزار شعبه رسانديم زيرا تخمين زده بوديم مشاركت بيشتر شود. افراد داخل حوزه‌ها را افزايش داده بوديم. در تهران هر 48 ثانيه و در كشور هر يك دقيقه يك راي مي‌گرفتيم.
وي در ادامه با اشاره به اين كه تراكم جمعيت در برخي مناطق زياد شده بود، خاطرنشان كرد: توزيع شعب توسط فرمانداران بر اساس ميزان مشاركت در دوره ‌هاي قبل انجام شد. بين ساعت 12 تا 13 و 19 تا 20 بيشترين راي را در تهران داشتيم يعني مشكلي بابت اخذ راي از مردم نداشتيم اما توزيع جمعيت در برخي شعب نرمال نبود و در قسمت شمال شهر تهران تراكم جمعيت زياد شد. ما به مردم هم اعلام كرديم در ساير شعبه ها راي بدهند. البته صندوق سيار به مناطق پرتراكم فرستاديم با شوراي نگهبان هم توافق كرديم براي اين كه سريع‌تر راي گيري انجام شود، مجريان فقط كد هر فرد را روي تعرفه بنويسند و ديگر مشخصاتش را ننويسند. در لحظات آخر تصميم گرفتيم احراز هويت هم آفلاين انجام شود تا سرعت كار بالا رود اما با شوراي نگهبان به توافق نرسيديم كه بعد از ساعت دوازده از افراد داخل شعب راي بگيريم. ما براي اين كه راي بيشتري از مردم بگيريم با هماهنگي از شوراي نگهبان نيروهاي بيشتري به شعب فرستاديم و از 200 هزار نيروي كمكي بهره گرفتيم.
وزير كشور همچنين با بيان اين كه اين‌ها دليل توجيه نيست كه از مردم پوزش نطلبيم، اظهار كرد: هر چند اگر از صبح جمعيت پاي صندوق مي‌آمد، مشكلي نداشتيم براي اين كه اين مشكلات به وجود نيايد بايد دفعات بعد انتخابات الكترونيكي برگزار كنيم تا با معطلي مردم مواجه نشويم. در انتخابات الكترونيكي ميزان معطلي افراد زير سي ثانيه است.
وي در مورد كند بودن فرآيند احراز هويت گفت: من اين را قبول ندارم. تشخيص هويت بين 5 تا 8 ثانيه طول مي‌كشيد اما تراكم جمعيت زياد شده بود. ما پيش‌بيني مشاركت بالاي هفتاد درصد كرده بوديم اما علم غيب نداشتيم در كدام محلات مردم بيشتر پاي صندوق‌ها مي‌آيند.
وزير كشور در پاسخ به اين پرسش كه رئيس‌جمهوري در نشست خبري خود اظهار كرد، اگر مي‌گذاشتند دو، سه ميليون ديگر هم راي مي‌دادند كه خطاب رئيس جمهور با چه كسي بود، گفت: حتماً با ما بوده است. رئيس‌جمهور فرد قانونمداري است. تشخيص ما و شوراي نگهبان اين بود كه بعد از ساعت دوازده روز جمعه مي‌شود. روز بعد البته استدلال حقوقي‌ها اين بود كه اين استمرار وضعيت قبلي است اما حقوقي‌ها مرجع تصميم‌گيري نبودند. ما اين كار را براي صيانت از قانون انجام داديم. رئيس‌جمهور هم كه مساله حقوق شهروندي را مطرح كردند، حتما با ما همراه مي‌شوند. اگر ما انتخابات را ادامه مي‌داديم نسبت راي آقاي رئيس جمهور و آقاي رئيسي كه 58 به 38 درصد بود ادامه مي‌يافت و راي‌ها توزيع مي‌شد.
رحماني فضلي در مورد كمبود تعرفه‌ها در برخي شعب خاطرنشان كرد: ما به تعداد افراد واجد شرايط تعرفه چاپ كرديم و به هيچ وجه كمبود تعرفه نداشتيم اما مشكل اين بود كه در برخي شعبه‌ها مردم بيشتر مراجعه كردند.توزيع جمعيت در شعبه‌ها هم در روز انتخابات قابل پيش‌بيني نيست. بيشترين معطلي در يك شعبه براي تعرفه‌ها يك ساعت و نيم بود و ما هيچگونه كسري تعرفه نداشتيم.
وي ادامه داد:‌ ما 14 كد امنيتي روي تعرفه‌ها قرار داديم و چاپ، نگهداري،‌ حمل و توزيع تعرفه‌ها نيز داراي پروتكل مخصوص خود بود و حتي يك تعرفه جعلي در كشور نداشتيم. فرمانداري‌ها بر اساس ميزان مشاركت قبلي تعرفه‌ها را توزيع مي‌كنند اما در برخي شعبه‌ها مردم بيشتر مراجعه كردند.
وزير كشور در مورد انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا اظهار كرد: تجميع آرا در اين انتخابات به وسيله فرمانداري‌ها انجام مي‌شود نه وزارت كشور. در واقع فرمانداري‌ها محور هستند. در تهران به نحوه شمارش اعتراضي بود كه رييس مجلس تصميم گرفت آراي 50 نفر اول بازشماري شود. 500 هزار راي هم شمارش شده ولي تفاوت معناداري ايجاد نشده است.
وي در مورد شكايات و اعتراضات نسبت به نتيجه انتخابات گفت: راه‌هاي قانوني براي اعتراض به نتيجه انتخابات در نظر گرفته شده است. پس از اعلام نتايج سه روز فرصت است كه اعتراض به شوراي نگهبان اعلام شود. بنابراين طرح تخلف يا توليد اخبار جعلي شيريني انتخابات را تلخ مي‌كند. همه اين شكايات به وزارت كشور هم ارسال شده است. مثلا گزارش شد كه در صد شهر تعرفه كم فرستاده شده است كه ما گزارش ميزان تعرفه‌هاي ارسالي را اعلام كرديم كه چه تعداد تعرفه فرستاديم.
وزير كشور در مورد انتشار برخي فيلم‌ها در مورد تخلف گفت: اين فيلم‌ها جعلي بود. مثلا در يك جا مطرح شده بود در يك ساختمان تعدادي هكر در حال دستكاري ضريب انتخابات رياست‌جمهوري هستند؛ در حالي كه انتخابات رياست‌جمهوري دستي است، بنابراين هك كردن آن معنايي ندارد. با اين حال تيم وزارت اطلاعات، قوه قضاييه و نيروي انتظامي به محل فرستاده شدند و ديدند كه در ساختمان هيچكس نيست.
وي در مورد امكان خريد و فروش راي نيز تصريح كرد: رد و بدل شدن پول جرم است اما مواردي از اين قبيل به ما نرسيده زيرا مرجع رسيدگي شوراي نگهبان است. شوراي نگهبان اين موارد را رسيدگي مي‌كند اما مساله ناهار و شام هميشه مطرح بوده و در قانون نيامده كه دادن ناهار و شام ممنوع است. از اين قبيل مسائل در اين انتخابات به اين بزرگي هميشه مطرح مي‌شود.
رحماني فضلي در مورد تامين امنيت انتخابات با اشاره به اين كه هيچ مورد امنيتي نداشتيم، گفت: در يك ماه گذشته 1700 مورد تجمع با حضور چند ده هزار نفر داشتيم ولي هيچ مورد امنيتي پيش نيامد. تمام مراحل انتخابات با هماهنگي شوراي نگهبان انجام شد و ما يك انتخابات پاكيزه،‌ سالم،‌ امن و با شكوه داشتيم.
وي همچنين با اشاره به اينكه از هفت ماه گذشته كميته امنيت انتخابات كشور جلسات خود را تشكيل داده است، خاطرنشان كرد: نيروي انتظامي بيشترين نقش را در حوزه امنيت و انتظامات كشور داشت. چهار شب آخر مانده به انتخابات مردم در خيابان‌ها بودند كه اين براي ما نگران‌كننده بود، زيرا دشمن قصد توطئه عليه ما را دارد ولي هيچ مشكلي پيش نيامد. جشن پيروزي با تامين امنيت توسط نيروي انتظامي انجام شد. سپاه، وزارت اطلاعات قوه قضاييه و ارتش به ما كمك كردند و حدود 400 تا 500 هزار نفر به صورت مستقيم و غيرمستقيم در تامين امنيت انتخابات نقش ايفا كردند.
وزير كشور همچنين برگزاري انتخابات تمام الكترونيكي را يكي از نقاط تمايز اين انتخابات دانست و گفت: در 141 شهرستان انتخابات شوراها به صورت تمام الكترونيك برگزار شد كه در برخي از اين شهرستان‌ها ظرف 45 دقيقه آمار اعلام شد اما متوسط زمان اعلام نتايج يك ساعت تا يك ساعت و بيست دقيقه بود كه هيچ مشكلي در اين زمينه پيش نيامد و ما توفيق بزرگي در اين زمينه به دست آورديم. اميدواريم با هماهنگي شوراي نگهبان اين الگو را به ساير شهرستان‌ها نيز سرايت دهيم.
وي در ادامه بيان كرد: در اين انتخابات 96 درصد مردم را احراز هويت كرديم و تطبيق نهايي آراي بين شوراي نگهبان و وزارت كشور در 64 هزار شعبه به راحتي انجام شد. بزرگ‌ترين توفيق ما هم مشاركت بيش از 73 درصدي مردم با همه هجمه‌هايي كه توسط رسانه‌هاي دشمن انجام مي‌شد،‌ بود.
رحماني فضلي در پايان در پاسخ به اين پرسش كه آيا شما در دولت دوازدهم حضور خواهيد داشت، گفت: انشاءالله هر چه خير و مصلحت است، همان شود. ما سرباز نظام و خدمتگزار مردم هستيم و هر جا نظام تصميم بگيرد، از خدمت كردن دريغ نمي‌كنيم.
 
 
 
تعداد بازدید: 2859
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal