۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1396/02/24 امكان تقلب و تخلف در انتخابات درحد صفر است
امكان تقلب و تخلف در انتخابات درحد صفر است
دكتر رحماني فضلي وزير كشور، شنبه شب در شبكه اول سيما گفت: مشاركت 65 درصد را قطعي مي‌دانيم اما اميد داريم مشاركت بالاي 70 درصد هم باشد.
به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري خراسان جنوبي و به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور؛ عبدالرضا رحماني فضلي در برنامه تلويزيوني نگاه يك، با اشاره به اينكه ميزان تخلفات در اين دوره از انتخابات نسبت به دوره قبل يك سوم كاهش داشته است، اظهار كرد: ما روزانه تخلفات را بررسي كرده و براي رسيدگي بيشتر به دستگاه قضايي ارسال مي كنيم.
وزير كشور با ردّ اين شايعه كه دهياران، مردم روستاها را تهديد مي كنند كه به يك نامزد راي دهند، اظهار كرد: وزارت كشور و شوراي نگهبان با سيستم‌هايي كه دارند بر امر انتخابات نظارت مي كنند و كانديداها اين نظارت را انجام مي دهند و سطح نظارت واقعا بالاست. ما حدود 50 هزار مدير در وزارت كشور داريم كه شايد پنج نفر هم در ستادي رفته باشند كه آن را نفي نمي‌كنيم اما گفته‌ايم در نيم ساعت به شكايات رسيدگي مي‌كنيم.
وزير كشور خاطرنشان كرد: الان دوره تهديد نيست و طرح اين مسائل توهين به شعور مردم است. دهياري‌ها توسط شوراها انتخاب مي‌شوند و مدير وزارت كشور نبوده و از دولت بودجه نمي‌گيرند. در اين مورد من همين امشب با نماينده‌اي كه اين مساله را مطرح كرده صحبت كردم كه او گفت خبرنگاري اين موضوع را از من پرسيد كه من در جواب گفتم اطلاعي ندارم و بايد از وزارت كشور پرسيده شود اما او سوال خود را به جاي جواب من منتشر كرد.
وي تاكيد كرد: هيچ ارتباط اداري بين دهياري‌ها و وزارت كشور نيست و در مورد وامي كه به دهياري‌ها تعلق مي‌گيرد گفت: از سال قبل سازمان شهرداري‌ها با پست بانك تفاهم نامه‌اي امضا كرد كه به دهياري ها براي امورِ روستاي خود وام بدهد كه دهياري‌ها هم وام خود را دريافت كرده و مي‌كنند.
رحماني فضلي درباره راه اندازي كارناوال‌هاي انتخاباتي، گفت: راه اندازي كارناوال‌ها خلاف قانون است و ما مجوز راه اندازي كارناول نمي‌دهيم اما افراد در داخل ستادها مي‌توانند تجمع كنند و ما هم هيچ مانعي براي آنها ايجاد نمي‌كنيم اما اگر فراخواني داده شود حتما بايد با مجوز باشد و به فرمانداري‌ها و استانداري‌ها هم گفته‌ايم در اسرع وقت به اين فراخوان‌ها مجوز بدهند. البته ممكن است شب‌هاي آخر انتخابات مردم به خيابان‌ها بيايند كه ما اين را خودجوش مي‌دانيم نه كارناوال از قبل پيش بيني شده. مجوز تجمع در اماكن سربسته يا ورزشگاه‌ها را هم داده‌ايم و همين امروز تجمعات مختلفي با حضور چند هزار نفر در شهرهاي مختلف كشور برگزار شده است.
وزير كشور افزود: اما تجمع در ميادين شهر موجب اختلال در رفت و آمد مي شود و حفظ نظم و امنيت آن نيز سخت مي شود. ما اگر از قبل متوجه راه اندازي كارناوال يا برگزاري تجمع در خيابان ها شويم چنين اجازه اي نمي دهيم و تاكنون هيچ اعتراضي در اين زمينه از ستادهاي انتخابات نامزدها نداشته‌ايم.
وزير كشور در مورد تبليغات در فضاي مجازي نيز تصريح كرد: تخلف در فضاي مجازي با اين همه گستردگي واقعا كم است و حتي قابل چشم پوشي است زيرا فضاي مجازي موجب تشويق مردم براي حضور در انتخابات و آگاهي رساني مي شود و منفعتش بسيار بيشتر از ضررهايش است البته بايد جلوي همين تخلف اندك هم گرفته شود.
وي در مورد برگزاري انتخابات در خارج از كشور با بيان اينكه با همكاري 131 نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در102 كشور، در مجموع 270 شعبه اخذ راي براي ايرانيان خارج از كشور خواهيم داشت، گفت: ما آمادگي كامل براي برگزاري انتخابات در خارج از كشور داريم، فقط مشكل ما در كاناداست چون آنجا سفارتخانه نداريم و آنها هم سفارتخانه‌اي را به عنوان جايگزين سفارت ايران نمي‌پذيرند. البته اين مشكل قانوني است نه اينكه آنها بخواهند كارشكني داشته باشند. در آمريكا هم 50 شعبه اخذ راي داريم.
رحماني فضلي در ادامه در مورد اعتبار نظرسنجي‌هاي انجام گرفته در مورد نتيجه انتخابات، گفت: عموما نتيجه اين نظرسنجي‌ها درست نيست. زيرا برخي دنبال نظرسازي بوده و برخي هم مشكل روشي دارند.
وزير كشور در خصوص آمادگي براي برگزاري دور دوم انتخابات نيز خاطرنشان كرد: تا نتيجه انتخابات در تهران نيايد ما ساير نتايج را اعلام نمي‌كنيم. نتيجه تهران نيز يكي دو روز طول مي‌كشد . روز شنبه يا يكشنبه آمار اعلام مي شود يعني فقط سه روز تا برگزاري انتخابات در مرحله دوم فاصله است. شما هم آمادگي كامل داريد كه در اولين جمعه بعد از مرحله اول انتخابات، انتخابات مرحله دوم را برگزار كنيد.
وي درباره امكان تخلف يا تقلب در انتخابات نيز گفت: 14 نوع كد امنيتي براي تعرفه‌ها در نظر گرفته‌ايم و با روش احراز هويت الكترونيكي ديگر امكان استفاده از شناسنامه جعلي، شناسنامه افراد مرده يا شناسنامه افراد زير 18 سال وجود ندارد. در زمينه شمارش آراء نيز براي هر شعبه يك بازرس يعني در مجموع 64 هزار بازرس داريم. 64 هزار نماينده فرماندار و 64 هزار نماينده شوراي نگهبان هم حضور دارند و نمايندگان نامزدها هم در حوزه ها هستند. در مورد شمارش آرا نيز تصميم گرفته ايم كه دو بار تعرفه ها خوانده شود كه با اين كار درصد خطاها پايين مي آيد.
وزير كشور با اشاره به اينكه بخشنامه كرديم كه نمايندگان نامزدها تا آخرين لحظه كه جمع بندي آراست بايد در شعبه‌ها بمانند، گفت: امكان تقلب و تخلف در انتخابات تقريبا درحد صفر است. صندوق‌هاي انتخابات هم شفافند و شوراي نگهبان در تمام مراحل انتخابات حضور دارد؛ بنابراين امكان ندارد كه صندوق‌هاي انتخابات پيش از شروع انتخابات پر شده باشد.
وي در مورد درصد مشاركت در انتخابات نيز گفت: مشاركت 65 درصد را قطعي مي‌دانيم اما اميد داريم مشاركت بالاي 70 درصد هم باشد.
رحماني فضلي در خصوص اعتراض به نتيجه انتخابات نيز افزود: قانون انتخابات رياست جمهوري اجازه داده است كه دو روز پس از اعلام نتيجه اخذ راي افراد بتوانند شكايت و اعتراض كنند. آنها بايد شكايت خود را به هيات‌هاي نظارت و شوراي نگهبان اعلام كنند. كساني كه خارج از اين قانون عمل كرده و تخلفي انجام دهند حتما به مقامات قضايي معرفي مي‌شوند.
وزير كشور در پايان گفت: ما روزانه كميته امنيت انتخابات را تشكيل مي‌دهيم و موارد امنيتي را بررسي مي‌كنيم.
تعداد بازدید: 2411
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal