۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1396/02/17 برگزاري نشست خبري وزير كشور
برگزاري نشست خبري وزير كشور
از نظر بخش حقوقي وزارت كشور، سامانه راه اندازي شده در مورد كار غير قانوني است؛ هم به نوعي تطميع هست و هم به نوعي شائبه خريد و فروش راي در آن وجود دارد. اگر همين نظر قطعيت پيدا كند، در اين صورت، حتماً برخورد خواهيم كرد.
به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري خراسان جنوبي و به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور، دكتر رحماني فضلي وزير كشور، روز گذشته در يك نشست خبري با حضور اصلي ترين رسانه هاي كشور شركت كرد و به پرسش هاي خبرنگاران به تفصيل پاسخ گفت.
برپايه اين گزارش، در اين نشست خبري كه در آستانه انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي اسلامي شهر و روستا برگزار شد، گفت: ارزيابي ما اين است كه كماكان امنيت، نظم و آرامش را در حوزه تبليغات انتخابات خواهيم داشت و حتي در محل ستادها در روزهاي آخر تبليغات اگر حضور پر جنب و جوش هواداران با رعايت چارچوب ها واقع شود، هيچ نگراني نداريم.
وزير كشور در پاسخ به سؤالي در خصوص راه اندازي يك سايت ثبت نام در مورد اشتغال از سوي يكي از نامزدها گفت: از نظر بخش حقوقي وزارت كشور، سامانه راه اندازي شده غيرقانوني است؛ هم به نوعي تطميع هست و هم به نوعي شائبه خريد و فروش راي در آن وجود دارد. اگر همين نظر قطعيت پيدا كند، در اينصورت، حتماً برخورد خواهيم كرد.
دكتر رحماني فضلي در پاسخ به سؤالي در خصوص تخلفات انتخاباتي رسانه ها گفت: مطابق قانون رسانه هايي كه به هر مقدار از بودجه عمومي برخوردارند، نبايد له يا عليه نامزدها فعاليت تبليغي داشته باشند، اين روند از سوي وزارت بخش مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، ستادهاي نامزدها و كميته اطلاع رساني ستاد انتخابات كشور رصد مي شود و تا به امروز حدود 68 مورد تخلف خبرگزاري ها و روزنامه هاي برخوردار از منابع عمومي به مراجع قضايي ارائه شده است.
وزير كشور افزود: در هر حال، حتما مردم در مورد اين گونه عملكرد رسانه ها قضاوت خواهند كرد.
وزير كشور در پاسخ به سؤالي در خصوص شوراياري ها گفت: در خصوص شوراياري ها، يك مرجع نظارتي با توجه به خلاء قانوني، رسماً برگزاري اين انتخابات را ممنوع اعلام كرد؛ ما براي كمك به اين شوراها، پيگيري كرديم و با اخذ مجوز از دولت كمك كرديم تا اين روند به صورت قانوني انجام شود.
رئيس شوراي امنيت كشور در پاسخ به سؤالي در خصوص برخي برخوردهاي مطرح شده در فضاي تبليغات انتخابات گفت: باتصويب شوراي عالي امنيت ملي و در راستاي برگزاري انتخابات با مشاركت بالا، اقداماتي كه آثار منفي در فضاي تبليغات انتخابات داشته باشد، ممنوع اعلام شده است و مسائلي از قبيل لغو سخنراني ها يا برخوردهاي محدود كننده در مورد افراد بر اساس اين مصوبه ممنوع است؛ مگر موارد استثنائي كه خدشه بر امنيت ملي باشد و البته موارد متعددي هم در اين زمينه نداشته ايم.
وزير كشور در همين زمينه تصريح كرد: رعايت چارچوب هاي قانوني و خطوط قرمز امنيت ملي البته با تفسير غير موسع، بر همه لازم است و البته همزمان به استانداران هم ابلاغ شده كه از فضاي مطلوب تبليغاتي صيانت كنند.
دكتر رحماني فضلي در پاسخ به سؤالي در خصوص استمرار بازداشت ادمين كانال هاي تلگرامي گفت: در اين زمينه در بدو وقوع هم با رئيس قوه قضائيه جلسه داشتم، هم با دادستان كل 3 بار مذاكره كردم و هم با دادستان تهران صحبت كردم و بعلاوه پيگيري هاي مكتوب متعددي نيز داشته ايم. البته بنده از مدارك و مستنداتي كه مطرح مي شود در اين خصوص موجود است اطلاعي ندارم. و اينكه بر اساس اين مستنداتي كه اعلام مي شود، بازداشت هاي انجام شده قانوني است يا خير در اختيار و تشخيص قوه قضاييه است.
رئيس شوراي اجتماعي كشور در پاسخ به سؤال خبرنگار ديگري در خصوص تبليغات غير قانوني برخي رسانه هاي متعلق يا بهرمند از بيت المال، تصريح كرد: از مردم خواهش مي كنم در مورد كانديداهايي كه در تبليغات به نفع آنها از رسانه هاي وابسته به بيت المال استفاده مي شود، توجه كنند كه اين يك مقدمه غير قانوني است و در انتخابشان اين مساله را حتماً لحاظ كنند.
وزير كشور افزود: با مسئولان مربوطه همه دستگاه هايي كه به نوعي در امر تبليغات هستند (مستقيم يا غير مستقيم رسانه دارند) در سطوح بالا صحبت كردم تا مانع تخلفات شوند. روز پنچ شنبه هفته قبل هم با جناب آقاي جنتي دبير محترم شوراي نگهبان صحبت كردم و برخي تخلفات رسانه اي را توضيح دادم. ايشان هم البته نكاتي داشتند در خصوص برخي دخالت هاي اجرائي، بنده عرض كردم كه اختيار تام دارم كه با هر نوع تخلف در دستگاه اجرايي برخورد كنم و از لحظه وصول گزارش تا زمان برخورد، بيش از نيم ساعت طول نمي كشد.
وزير كشور تأكيد كرد، همچنين انتظار داريم مجموعه هاي خارج از دستگاه اجرايي، مانع از استمرار اين تخلفات رسانه اي شوند.
دكتر رحماني فضلي در پاسخ به سؤالي در خصوص انتخابات الكترونيك گفت: در 142 شهر كشور و در مجموع در 9752 شعبه، اخذ و شمارش آراء انتخابات شوراها به صورت الكترونيك برگزار مي شود. بعلاوه در خصوص انتخابات رياست جمهوري، فقط تشخيص هويت راي دهندگان الكترونيكي خواهد بود.
وزير كشور در پاسخ به سؤالي در مورد اطلاعيه هاي برخي دستگاه ها پس از مناظره دوم گفت: حق دستگاه هاي دولتي و غير دولتي است كه هر جا ديدند اطلاعات غلطي در مورد آنها از سوي نامزدها مطرح مي شود، مسائل را براي مردم شفاف كنند و از عملكرد خود دفاع كنند.
وزير كشور در مورد موضوعات و شكايات مطرح شده توسط نامزدهاي انتخابات تأكيد كرد: در مورد رعايت زمان مناظره و برخي موضوعات ديگر كه مورد شكايت نامزدها بود، در كميسيون نظارت بر تبليغات انتخابات بحث شد و من به نامزدها نامه‌اي نوشتم و توصيه كردم كه همه در قالب قانون عمل كنند كه نتيجه آن را در مناظره ديشب ديديم. مردم هم چنين مناظره‌اي را مي‌پسنديدند. وقتي قرار شد مناظره‌ها زنده نباشد همه مردم و رسانه‌ها دنبال پخش زنده مناظره بودند. پخش زنده مناظره‌ها هم موجب شفاف‌سازي مسايل و هم موجب ايجاد شور و نشاط مي‌شود. شرايط امنيتي كشور هم به گونه‌اي است كه سوء استفاده امنيتي از مناظره‌ها انجام نمي‌شود.
رحماني فضلي در پاسخ به اين پرسش كه با توجه به شكايت دانش آشتياني وزير آموزش و پرورش ، به او اجازه پاسخ به اتهاماتي كه در برنامه و مناظره‌ تلويزيوني به وي وارد شد داده مي شود، گفت: توصيه ما اين است كه نامزدها در بيان نظرات و برنامه‌هاي خودشان حقوق ديگران را ضايع نكنند. كساني كه در خود اين آمادگي را مي‌بينند كه مديريت اجرايي كشور را بر عهده بگيرند بايد اصول حاكم بر نظام جمهوري اسلامي ايران و اخلاق عمومي را رعايت كنند. در مورد اين موضوع، برخي نامزدها پاسخ اين مسايل را دادند. شكايتي هم از طرف آقاي دانش آشتياني رسيده كه قرار است در كميسيون نظارت بر تبليغات بررسي شود.
رحماني فضلي در ادامه اين نشست خبري در پاسخ به اين پرسش كه آيا موضوع ايجاد اخلال در سخنراني رييس جمهور در حرم امام (ره) پيگيري شده است،‌ اظهار كرد: همان روز به معاون امنيتي انتظامي وزارت كشور دستور رسيدگي داده شد كه اين موضوع از طريق دستگاههاي ذيربط دقيقا بررسي شود. توصيه ما اين است كه هواداران همه نامزدها توجه كنند هر نوع اقدامي كه نظم عمومي را برهم بزند، احتمال اقدام مشابه از طرف رقبا هم وجود دارد و موجب مي‌شود فضاي تبليغات تنش‌آلود شود. در اين موضوع ما منتظريم كه دستگاه‌هاي متولي گزارش نهايي خود را ارايه كنند.
وزير كشور در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص آخرين وضعيت پديده شانديز، گزارش تفصيلي از اقدامات وزارت كشور در اين موضوع و آخرين وضعيت آن ارائه كرد.
بنا بر اين گزارش متن كامل اظهارات وزير كشور در موضوع پديده از اين قرار است:
همانطور كه مستحضر هستيد پديده شانديز واقعاً يك موضوع بسيار غامض و پيچيده اي بود. به هر حال بيش از صد هزار نفر سهام خريده بودند، از ابتداي كار تمام موارد تقريبا بر خلاف قانون و برخلاف مقررات جاري شكل گرفته بود؛ چه در بحث فروش سهام، چه در بحث تملك اراضي، چه در موضوع اخذ جوازات و چه در بحث تامين مالي؛ همه اينها داراي اشكالات بسيار بود.
الحمدلله با جديتي كه دولت داشت اين مسئوليت را به وزارت كشور واگذار كرد؛‌ قوه قضائيه، دستگاههاي مختلف اجرايي و نيروي انتظامي، همه همكاري كردند. در اين زمينه ما الحمدا... توانستيم در چهارشنبه گذشته در محل پروژه آخرين جلسه را بگذاريم و پروژه را تحويل صاحبان اصلي آن بدهيم و الآن كه در خدمت شما هستيم از نظر ما تقريبا ديگر هيچ مشكلي اين پروژه ندارد.
اقداماتي كه انجام شده است؛‌ يكي حل مسئله حسابرسي اين شركت بود كه تا قبل از آن، شركت حسابرسي دقيقي نداشت و اصلاح اين وضعيت خيلي مهم بود. در اين زمينه،‌ مجموعه اقتصاد و دارايي كار حسابرسي را انجام داد. همچنين اين شركت بدهي هاي زيادي به سازمان امور مالياتي داشت كه با همكاري بسيار خوب سازمان امور مالياتي، توانستيم اين بدهي را تقسيط كنيم و يك مقدار هم پرداخت را به عقب بيندازيم. همچنين بخشي از اين بدهي مالياتي شامل بخشودگي شد.
مورد ديگري كه حل و فصل شد، بدهي شركت پديده به سازمان تامين اجتماعي بود كه با همكاري بسيار خوب وزارت رفاه و سازمان تامين اجتماعي، از برخي از تخفيفات استفاده شد و هم بدهي به نوعي تقسيط شد.
موضوع ديگر، بدهي شركت به وزارت جهاد كشاورزي بود بخاطر تملك زمين هايي كه انجام شده بود. همچنين بخشي از زمين ها غيرقانوني تملك شده بود كه حتماً بايد تعيين تكليف مي شد. با اختيارتي كه از سوي شوراي عالي امنيت ملي به وزارت كشور و مجموع دستگاه هايي كه اين پرونده را پيگيري مي كردند داده شد و همكاري بسيار خوبي كه رئيس محترم قوه قضاييه هم در اين مسئله داشت، ما توانستيم اين مسئله را هم بحمدلله حل كنيم. موضوع بعد، موارد مرتبط با وزارت نيرو بود؛ چرا كه بخشي از تصرفات در محدوده حريم رودخانه ها انجام شده بود كه مشكلاتي ايجاد مي كرد وبا پيگيري بعمل آمده، اين موضوع را هم با وزارت نيرو حل كرديم.
مبحث بسيار مهم ديگر، راه اندازي اتاق مبادلات و معاملات سهام شركت پديده شانديز بود. براي اينكه حقي از مردم ضايع نشود و بورس بازي ها و واسطه گري ها، مردم را دچار مشكل نكند، اتاق مبادلات را در مشهد با كمك وزات اقتصاد و دارايي و سازمان بورس راه اندازي كرديم.
همچنيين كنسرسيوم بانكي هم براي اعطاي تسهيلات به مبلغ پنج هزار ميليارد ريال پيش بيني كرديم. بانك مركزي و بانكهاي عامل واقعا به ما كمك كردند چون پروژه بايد راه مي افتاد؛ نياز بود كه حداقل پانصد ميليارد تومان وام به پروژه داده شود. كه اين هم خوشبختانه انجام شد و بخشي از منابع داده شد.
موضوع ديگر مسأله پايان كار ساختماني بود. براي 540 هزار متر مربع از ابنيه كه ساخته شده بود؛ بايد صدور پايانكار مي شد. اين موضوع هم خوشبختانه با همكاري كه صورت گرفت انجام شد.
يكي از موضوعاتي كه مالك آنجا به سهامداران قول داده بود و مطرح كرده بود قيمتي بود كه قيمت واقعي سهام نبود، بلكه براي ساختن مصنوعي و كاذب بازار بود و اين موجب شده بود كه با توجه به قيمت واقعي و قيمت كاذبي كه احياناً هزينه شده بود براي آن، سهامدارها دچار اشكال شوند كه در كميته دستگاه هاي دخيل، تصميم گيري شد كه به اندازه قيمتي كه مالك گفته است، همان ميزان از سهام مالك برداشت شود و به سهامدارها ارائه شود.
در نتيجه در حال حاضر مي توانيم با قدرت بگوئيم كه سهام اصلي اين شركت در دست سهامداران است و اين كار بسيار بسيار مهمي است كه حاصل شده است.
تقريبا دو و نيم برابر سهمي كه سهامداران داشتند، ما سهام جديد به سهامداران داديم. و اين اقدام بسيار خوبي است كه انجام گرفت.
همچنين مشكل ديگر دراين پروژه؛‌ نماد پروژه بود. حدود 52 طبقه در اين نماد طراحي كرده بودند ولي وزارت راه و شهرسازي و شوراي عالي شهرسازي و معماري روي اين موضوع واقعا اشكالات جدي داشتند. كار كارشناسي بسيار زيادي شد و ما نتايج كار متخصصين دانشگاهي و اجرايي و مشاوره هايي كه در اين حوزه انجام شده بود و مطالعه هايي كه صورت گرفته بود را بررسي كرديم، نهايتاً شوراي عالي شهرسازي و معماري با 34 طبقه موافقت كرد كه ان شاا... به زودي وزارت راه و شهرسازي اين را ابلاغ مي كنند.
موضوع بسيار بسيار مهم ديگر، اجازه تبليغات در صدا و سيما بود؛ مستحضر هستيد كه يكي از موضوعاتي كه سهامدارها هميشه مطرح مي كردند اين بود كه چون پديده در رسانه ملي اجازه تبليغات پيدا كرده بود ما فكر كرديم كه تمام مراحل قانوني انجام شده بوده؛‌ در صورتي كه انجام نشده بود. هم اكنون با موفقيت هاي بدست آمده، مجوز به صدا و سيما داده شد كه تبليغات را انجام دهند و الآن چند وقت است كه تبليغات هم در صدا و سيما در حال انجام است.
همچنين اموال و دارايي هاي منقول و غيرمنقول و حسابرسي از حسابهاي بانكي شركت را مورد بررسي قرار داديم كه در اين حوزه منابع جديدي به اختيار درآمد كه اينها را ما در اختيار مديريت جديد شركت گذاشتيم.
در مجموع، با تلاش وزارت كشور و با همكاري همه دستگاهها و با حمايت جدي قوه قضائيه و دولت و شخص رئيس جمهور؛ الحمدلله ما توانستيم يك موضوع بسيار غامض و پيچيده اي را كه با در نظر گرفتن اعضاي خانواده حدود 500 هزار نفر را درگير خود كرده بود، رفع كنيم و اميدواريم ان شاا... با تدبيري كه هيأت مديره جديد اتخاذ مي كنند بتوانند از حقوق سهامداران حفاظت كنند.
ما هم هر جا كه لازم باشد كمكي داشته باشيم حتما اين كمك را انجام خواهيم داد.
دكتر ر حماني فضلي در اين نشست همچنين با اشاره به تعامل موجود در زمينه برگزاري انتخابات گفت: از همه دستگاه‌هايي كه در روند برگزاري انتخابات با وزارت كشور همكاري دارند، از جمله شوراي نگهبان، صدا و سيما ، قوه قضاييه ، نيروي هاي انتظامي و نظامي ، مجلس شوراي اسلامي به ويژه در بحث انتخابات شوراها و هيات مركزي اجرايي انتخابات رياست جمهوري و به ويژه از رسانه هاي قانون مدار تشكر و قدرداني مي نمايم.  
تعداد بازدید: 1836
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal