۱۳۹۶ چهارشنبه ۱ آذر
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1394/12/12 مجلس دهم سه ضلعي خواهد بود/ مذاكره براي برگزاري الكترونيكي دور دوم انتخابات
مجلس دهم سه ضلعي خواهد بود/ مذاكره براي برگزاري الكترونيكي دور دوم انتخابات
وزير كشور گفت: مي توانم با قاطعيت بگويم كه مجلس دهم يك مجلس زنده سه ضلعي اصلاح طلبان، اعتدال گرايان و اصولگرايان خواهد بود.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني استانداري خراسان جنوبي و به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور،‌ دكتر عبدالرضا رحماني فضلي وزير كشور در برنامه تيتر امشب شبكه خبر در پاسخ به اين سؤال كه شما به چه كسي رأي داديد، اظهار داشت: بنده به 46 نفر رأي دادم.
رحماني فضلي در پاسخ به اين سؤال كه آيا اسامي كساني را كه به آنها رأي داديد را مطرح نمي‌كنيد، گفت: اگر لازم باشد مي‌گويم.
وي همچنين در پاسخ به سؤال ديگر مجري برنامه مبني براينكه ليستي رأي داده يا خير، تصريح كرد: بنده ليستي رأي ندادم و انتخاب كردم.
وزير كشور در خصوص اينكه در تهران بسياري از افراد ليستي رأي دادند و آيا چنين چيزي قابل پيش‌بيني بود، گفت: به اين دقت خير. الان وقتي نظم رأي‌آوري را مي‌بينيم ليست اول پر مي‌شود و از ليست دوم نفرات اول تا پايين چيده شده است. از اين‌رو اكثريت غالب ليستي رأي دادند؛ به نظرم يك گفتمان غالبي در تهران حاكم شد و مردم آن را پذيرفته و تصميم خود را گرفته بودند.
رحماني فضلي افزود: هر دو گفتمان در تهران در رقابت بودند و برمبناي گفتمان‌ها رأي صورت گرفت نه شخصيت‌ها؛ بنده كه يك فرد سياسي هستم و ارتباط با مجامع سياسي دارم برخي از افراد را يعني حدود 20 درصد ليست را اصلاً نمي‌شناختم ولي آنها رأي آوردند.
وي در پاسخ به اين سؤال كه به نظر مي‌رسد جناح اصلاح‌طلب در اين انتخابات سازمان‌يافته‌تر عمل كرد در صورتي كه اصولگرايان به اين شدت وارد عرصه نشدند آيا شما با اين تحليل موافقيد، گفت: خير. به نظر من اصولگرايان در انتخابات منسجم‌تر عمل كردند؛ از چند ماه قبل بحث ائتلاف را شكل دادند و سازماندهي كردند و در اين راستا جلسات منظم داشته و در استان‌ها فعال بودند و توانستند كار خود را انجام دهند؛ در آن طرف هم فقط اصلاح‌طلبان نبودند در واقع اين انتخابات دو قطبي نبود بلكه جريان مستقل، اعتدال و جريان اصلاح‌طلب با يكديگر عمل كردند و آنها نيز جلسات خود را داشتند.
وزير كشور با بيان اينكه هر سه گروه جلسات خود را برگزار و پيگيري مي‌كردند، افزود: در جناح اصلاح‌طلب اعتدال با توجه به اينكه ردصلاحيت‌ها به گونه‌اي بود كه نظم منطقي چينش افراد و مصاديق كه با يكديگر رقابت كنند را دير ساماندهي كردند در نهايت مجبور شدند افرادي را در ليست‌ها بياورند كه خيلي شهره در عرصه سياسي در عمل يا افكار عمومي نباشند. از اين‌رو ساماندهي داشتند اما در چينش ليست‌ها و ارائه اصولگرايان جلوتر بودند.
رحماني فضلي در پاسخ به اين سؤال كه در تهران 30 نفر از يك ليست رأي آوردند از اين رو گفته مي‌شود نظرسنجي‌ها نتوانستند درست پيش‌بيني كنند؛ به گونه‌اي كه طبق نظرسنجي ها گفته مي‌شد نفرات اول، عارف، حدادعادل و مطهري باشند اما آنچه در نتيجه آمد متفاوت بود، تحليل شما چيست؛ گفت: نظرسنجي‌هايي كه بنده ملاحظه كردم را جرياني ديدم، نظرسنجي‌هاي مصداقي تقريباً روزهاي آخر انجام شد، آنچه وزارت كشور انجام مي‌داد در زماني كه در تهران 30 درصد هم مشاركت بود باز هم حدود 57 درصد اعتدال و اصلاحات جلو بود و بقيه اصولگرا بودند و پيش كه ‌مي‌رفت و تعداد شركت‌كنندگان كه افزايش مي‌يافت در آخرين نظرسنجي‌ها كه مشاركت 48 تا 50 درصدي را نشان مي‌داد باز هم اكثريت غالب را جريان مقابل اصولگرايي داشت.
وي ادامه داد: اما اين به معناي اين نبود كه قطعاً دو ليست به صورت كامل ورود كند و در نظرسنجي‌ها ما نديديم البته ما مصداقي انجام نداديم و بنده هم تحليلم اين بود كه 20 به 10 باشد و بعد 20 نفر اول بروند و 10 نفر در مرحله دوم تهران. اما حجم تبليغات و حضور مردم در عرصه‌هاي مختلف بيان نظر و ديدگاه‌ها و به ويژه عرصه فضاي مجازي كه مي‌توان گفت يكي از پديده‌هاي انتخابات در اين دوره تأثيرگذاري‌ رسانه‌ها در فضاي مجازي بود توانستند مهندسي ذهن افكار عمومي را به طرفي ببرند كه اينگونه اتفاق بيفتد.
وزير كشور در پاسخ به اين سؤال كه در انتخابات مجلس خبرگان نيز با آنچه پيش‌بيني مي‌شد خيلي همخواني نداشت مثلاً آقاي امامي كاشاني در نظرسنجي‌ها رتبه دوم نبود از اقن رو به نظر مي‌رسد خطاي محسوس در نظرسنجي‌ها وجود دارد، گفت: نظرسنجي‌ها 100درصد نشان نمي‌دهد، روز انتخابات و روز قبل انتخابات هر اظهارنظر و بيان ديدگاه و هر اقدامي مي‌تواند در آرا متفاوت باشد، برخي از آرا حتي در روز رأي‌گيري شكل مي‌گيرد يعني با توجه به حضور مردم، شكل رأي‌گيري و نوع افرادي كه پاي صندوق مي‌آيند در نتيجه نهايي تأثيرگذار است.
رحماني فضلي در پاسخ به اين سؤال كه رأي‌آوري آقاي امامي كاشاني در تهران براي برخي از تحليل‌گران دشوار بود، تحليل شما چيست، گفت: آقاي امامي كاشاني فرد معروف، مشهور و مورد اعتمادي است؛ افراد موجود در ليست خبرگان همه در يك اندازه شايد مردم به آنها شناخت داشته باشند و همه جزو معروف و مشهورين هستند. بنابراين اينكه هر كدام در كجاي ليست قرار بگيرند به اين باز مي‌گردد كه گفتمان غالب در جامعه چيست.
وي با بيان اينكه گفتماني كه در مجلس باعث شد آن 30 نفر رأي بياورند در خبرگان نيز تأثير خود را گذاشت، افزود: اما چون بازتاب مجلس خبرگان بيشتر در چهره‌هاي سياسي نيست بلكه در چهره‌هاي ديني، فقها و كساني كه ماهيت بر رويكرد متعادل دارند و اعتماد بيشتر مردم را دارند است از اين‌رو آرا هم از نفر دوم به بعد خيلي تفاوتي ندارد و نمي‌توان تحليل خاصي داشت.
وزير كشور در پاسخ به اين سؤال كه راجع‌به آقاي حدادعادل در مجلس كاهش تقريباً ناگهاني رتبه وي تأمل‌برانگيز بود كه اول هفتم بودند و بعد به رتبه سي و يكم رسيدند، چرا اينگونه بود افزود: اين به مكان‌هايي كه آرارامي‌شمارند بازمي‌گردد. معمولاً حوزه‌هاي مختلف، گرايشات مختلف، تبليغات مختلفي شده و بافت جمعيتي و نوع نگاه اجتماعي آنها مسائل مختلفي دخالت دارد و ما خود شاهد بوديم به مروري كه صندوق‌ها آمارش مي‌رسيد متناسب با بافت جمعيتي و شرايط اجتماعي حاكم بر آنها ليست‌ها جابه‌جا مي‌شد.
رحماني فضلي در پاسخ به سؤالي درباره تركيب مجلس دهم يادآور شد: مجلس دهم يك مجلس سه ضلعي خواهد بود كه يك ضلع اصولگرايان، يك ضلع اصلاح‌طلبان و ضلع ديگر اعتدال و مستقلين هستند و تقريباً به هم نزديكند. اما در مرحله دوم احتمالاً در اين تقسيم‌بندي وزن يكي از آنها بيشتر باشد.
وي همچنين درباره فراكسيون‌هايي كه در مجلس دهم شكل مي‌گيرد، گفت: فراكسيون اعتدال، اصلاح‌طلبان و اصولگرايان شكل خواهد گرفت كه اصولگرايان نيز در يك فراكسيون جمع خواهند شد.
وزير كشور در پاسخ به اين سؤال كه رئيس مجلس چه كسي خواهد بود، گفت: نمايندگان به هر كسي رأي دهند رئيس مجلس مي‌شود.
رحماني فضلي در پاسخ به اين سؤال كه شما به چه كسي رأي مي‌دهيد، افزود: رأي من محرمانه است.
وي درباره تعامل وزارت كشور و شوراي نگهبان تصريح كرد: ما در اين دوره تعامل مثبتي بين وزارت كشور و شوراي نگهبان شاهد بوديم؛ بنده چندين جلسه با آقاي جنتي داشتم و معاونم نيز جلسات متعددي و شايد گفت هر روز با كارشناسان شوراي نگهبان داشتند البته اين به معناي اين نيست كه اختلافي نداشتيم اما اختلافات را با محور قراردادن قانون و اعتماد به يكديگر حل مي‌كرديم.
وزير كشور به موضوع انتخابات الكترونيكي اشاره كرد و گفت:‌ در شمارش دستي خطاي انساني بالا مي‌رود و هزينه‌ها بالا است اما در انتخابات الكترونيك مي‌توان ظرف دو ساعت نتيجه را اعلام كنيم. شوراي نگهبان در قسمت سخت‌افزار موافقت خود را اعلام كرد ولي در بحث نرم‌افزاري خير، كه در نهايت نيز برگزاري انتخابات الكترونيك صورت نگرفت.
رحماني فضلي تصريح كرد: ما اعلام كرده‌ايم كه اگر اجازه دهند مرحله دوم را در انتخابات مجلس به صور الكترونيكي برگزار شود.
وي با بيان ابنكه قانون انتخابات نياز به اصلاح دارد اضافه كرد: ثبت‌نام 12 هزار نفر در انتخابات خوب است اما رسيدگي به صلاحيت اين افراد كار سختي است و بايد قانون در اين زمينه اصلاح شود؛ بايد هزينه‌هاي انتخابات را پايين بياوريم.
وزير كشور يكي از ضعف‌هاي قانون فعلي را عدم شفافيت مالي در تبليغات كانديداها عنوان كرد.
رحماني فضلي بيكاري و ركود را از مشكلات اصلي كشور عنوان كرد و گفت: مهم‌ترين اولويت مجلس دهم بايد وحدت و انسجام، رونق اقتصادي و امنيت و آرامش باشد.
وي بار ديگر موضوع پول هاي كثيف در كشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: پول هاي كثيف در كشور وجود دارد. در حوزه سياست نيز وارد مي شود، ما بايد تدبير كنيم كه جلوي اين پولها را بگيريم. اصل مسئله را همه واقف بودند كه بايد اين امر تغيير كند. ما هشت كشور را بررسي كرديم و يك لايحه به مجلس ارائه كرديم با دو فوريت كه همين امروز چند نفر از نمايندگان شكايت مي كردند خيلي از رقباي ما پول هاي كلاني خرج كرده اند. اما متاسفانه به آن لايحه رسيدگي نشد. در آن روش ما يك شماره حساب داده بوديم كه حتي اگر هواداران قرار است پولي واريز بكنند، به آن شماره واريز كنند تا منابع هزينه كرد مشخص باشد.
رحماني فضلي با ارائه تحليل خود از انتخابات هفتم اسفند گفت: انتخابات هفتم اسفند و حضور با شكوه مردم، حمايت از مسئولان براي پيشبرد برنامه ها ، نگاه مردم در اين گفتماني كه جاري شد، اين بود كه ما بايد مطالبات مردم را حل كنيم و از دعوا و اختلاف مردم خوششان نمي آيد. همچنين با توجه به بالاترين نقش را در نظر بگيريم براي سهم بالاي مشاركت در انتخابات حتما سهم مقام معظم رهبري است.
وي با بيان اينكه ما در شرايط امنيتي بسيار خوبي انتخابات را برگزار كرديم، گفت: اين امر مايه افتخار و مباهات است. هم مردم و هم نيروهاي امنيتي ما مسلط به اوضاع هستند. اين نشان دهنده يكپارچگي در حاكميت است.
رحماني فضلي تصريح كرد: ما بايد قدر اين واقعه را بدانيم. هيچ حجتي براي ما نمانده، مسئولان، دولت، قوه قضائيه، رسانه ملي و همه خواست مردم را پيش بگيريم. هركس راه انشقاق را پيش ببرد، مردمي عمل نكرده است.
وي با تشكر از همه داوطلباني كه تن به رعايت قانون دادند، گفت: از همه داوطلباني كه در مسير تبليغات اخلاق را رعايت كردند بايد تشكر كنيم اما كساني كه راي آورده اند، وظيفه سنگيني دارند.
وزير كشور در خصوص مهمترين ويژگي انتخابات هفتم اسفند گفت: شرايط جديدي در عرصه منطقه اي و بين المللي و با توافق برجام كه حادثه مهمي براي ما بود، شكل گرفت. همه اينها شرايط داخلي را با تغييرات مناسب و با سرعت بالا رقم زد. همه مردم به اين تغييرات واقف هستند، اهميت اين موضوع بر اين است كه مردم اين شرايط را درك كردند. براي دنيا نيز عجيب است. هر دوره اي بيگانگان تحليل مي كردند كه مشاركت پايين خواهد بود. اولويت مردم نظام است. تيزهوشي و دورانديشي و بصيرت مردم مثال زدني است.
تعداد بازدید: 22
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
 
نشاني: استان خراسان جنوبي، شهرستان بيرجند ،خيابان مدرس، روبروي سيلو، استانداري خراسان جنوبي
پيام گير: داخلي مورد نظر+32386(056)     دورنگار: 32386190(056) كانال تلگرامي : sko_ir@
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري خراسان جنوبي ميباشد.
Powered by DorsaPortal